Spor Hukuku

Anasayfa / Çalışma Alanları / Spor Hukuku

 

Sporun birçok dalının küresel hale gelmesi, ülkelerin ve bireylerin sosyal ve ekonomik gelişimlerine katkı sunması sonucunda spor hukuku dünyadaki ülkelerin hukuk sistemine dahil olan bir dal haline gelmiştir. Sporu yönetmek adına bazı organizasyonlar ya da kurullar kurulmuş bu da zaman içinde hukuki boyutu gerekli hale getirmiştir. Alanya spor hukuku adil rekabeti ve içinde ki kişilerin ve kuruluşların birbirine karşı korunmasını sağlar. 

Küresel Endüstri Kendi Kurallarını Belirlemeliydi

Spor son yıllarda bir küresel endüstri şeklinde döndü, ülkemizde de durum bu şekilde dolayısı ile şartların bu hale gelmesi ile birlikte Türkiye’de de uluslararası mevzuat ve düzenlemeler işletilir hale geldi. Bu kadar büyük bir ekonomik gücün kendi kurallarını belirlemesi ve bu kurallar çerçevesinde işletilmesi beklenen bir sonuç olarak Alanya spor hukuku dalını ortaya çıkardı. Ancak spor hukuku aynı zamanda ortaya çıkan uyuşmazlıklarda ilk olarak olayın yargıya intikalinin önüne geçilmesi konusunda hükümler belirlemiştir. Türkiye Futbol Federasyonu 63. madde ile yetki alanında ki tüm uyuşmazlıklarda Türkiye Futbol Federasyonu, FIFA ve UEFA hukuk organlarının karar alabileceğini statüsüne koymuş ve yerel mahkemelere konunun taşınmasının önüne geçmiştir. 

Uyuşmazlıklarda İlk Kararı Federasyonlar Verir

Basketbolda ve voleybolda da durum aynen bu şekilde işletilmektedir, dolayısı ile spor hukuku genel esaslar doğrultusunda mümkün olduğunca kendisini ilk derece mahkemelerinin dışında tutmaya çalışmaktadır. Bunun nedenlerinin ilki hızlı yargılama ile kararlara olan ihtiyaçtır. Çünkü bir karşılaşma esnasında ceza alan sporcu bir sonra ki maçta bu cezasını ödemeli bunun içinde en fazla 5 gün gibi bir zaman diliminde Alanya spor hukuku yargılamanın yapılarak cezanın infazının gerçekleştirilmesi gerekir. 

Spor Hukuku Kapsamına Giren Konular

Bu nedenden Türkiye Futbol Federasyonu başta olmak üzere tüm spor dallarının federasyonları işleyişlerinde ki ana statülerine benzer maddeler eklemiş ve hızlı yargılamanın mümkün olmadığı haller dikkate alınarak kararları kendilerinin verebileceğini hükme bağlamıştır. Spor hukuku kapsamına giren konular arasında sponsorluk sözleşmeleri, yayıncı kuruluş sözleşmeleri, spor organizasyonlarında çıkan uyuşmazlıklar, spor organizasyonlarında çalışan personel ile yaşanan anlaşmazlıklar, sporcular ve kulüpler ile ulusal ya da uluslararası federasyonların, takım sahibi şirketler ile devletin ilgili kurumları ile Uluslararası Olimpiyat Komitesinin uyuşmazlığa neden olan uygulama ve eylemleridir. 

İş Ve Rekabet Hukuku Kuralları İle Düzenlenmiştir

Kendisine özgü bir hukuk dalı olan Alanya spor hukuku sporun özgürlüğü göz önüne alınarak iş hukuku ile rekabet hukuku dallarını koordineli bir şekilde düzenleyen kurallardan oluşmuştur ve sporu düzenleyen tüm organların kendi aralarında ki uyuşmazlıkları kapsamı içerisine alır. Spor hukuku konusunda uzman olan avukatlar müvekkillerine tüm hukuki uyuşmazlıkların çözümünde hukuki destek olur ve müvekkili gerek ulusal gerekse uluslararası sportif yargı merci önünde temsil eder. 

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : enes.nergiz056@gmail.com