Lojistik Hukuku ve CMR Hukuku

Anasayfa / Çalışma Alanları / Lojistik Hukuku ve CMR Hukuku

 

Dünyada birçok farklı ülkeler bulunur. Bu ülkeler ise aralarında geçen ticaret ise vazgeçilemeyecek bir hayatın parçası olmak üzere hayatın içinde varlığı ile kendini gösterir. Türkiye’de bu dış ülkelerle ticareti uygulayan bir ülke olarak gözükür. Bu ticaretlerin gerçekleşmesinde ise lojistik hukuku ve CMR hukuku ile düzenlemelerini gerçekleştirir. Deniz, hava ve en çok kullanılan kara yolları sayesinde ticaret oluşumu sağlanır. Antalya’nın Alanya ilçesi de hem turizm konusunda zengin bir bölge olması hem de limana sahip olması bu şehrin bu alanda çalışma yapan vatandaşların alanda hukuksal hakları bilmeleri gerekir. Alanya lojistik hukuku ve CMR hukuku alanında bilgiler, Alanya ticaret ilişkileri ile ilgilidir. 

Lojistik Hukuku Nedir?

Lojistik aslında ulaşım demektir. Bir ürünün tüketiciye ulaşımını konu alan lojistik en çok kara yolları ile ulaşımı gerçekleştirilir. Sadece kara yollarının değil deniz ve hava yolları ulaşımı da lojistik ulaşım olur. Zamanla tüketicinin taleplerinin artması lojistik firmalarının da daha fazla gelişmesine katkı sağlar. Bu gelişme ise firmaların uyması gereken kuralların işlerin düzenli seyrinde devam edilmesini sağlar. Bu kurallar ise hukuksal alanda düzenlenmiş kurallardır. Lojistik hukuk kuralları firmaların uyguladıkları kurallardır. Alanya ilçesi ise ticarette önemli bir yere sahip olması Alanya lojistik hukuku ve CMR hukuku içeriğinin bilinmesi gerektiğini gösterir. 

CMR Nedir?

1956 yılında Birleşmiş Milletlerin taşıma hukuku ile alakalı Cenevre’de imzalanması gerçekleşen bir sözleşme adıdır CMR. CMR içerdiği düzenlemeleri birçok ülke kabul etmiş olduğu için uluslararası alanda taşıma ile alakalı hukuksal hak süreçlerinin belirlenmesinde etkili olarak ortaya çıkar. Bu zamanında yapılan sözleşme artık firmaların belge olarak aldığı bir durum olarak oluşması CMR’nin uluslararası taşımada güvence veren belge olarak varlığını gösterir. Bu belgenin olmaması kara yollarında dilenen taşıma özgürlüğün yaşanmasına da engel olur. Alanya’da firmalar ticaret konusunda taşıma hukukunda rahat olabilmeleri için CRM belgelerine ihtiyaç duyarlar. Bu belge edinimi sonrasında ise Alanya lojistik hukuku ve CMR hukuku bilgilerini edinmeleri firmaları için gerekli olur. 

Lojistik Hukuku ve Taşımacılık Hukuku Tarafları Nelerdir?

Ticaret demek nasıl ki birden fazla tarafı içeriğinde barındırıyorsa bu hukukların içerisinde de birden fazla hukuk tarafları var olur. Bu hukuk kuralları ile ilişkili olanlar gönderici ve alıcı olması dışında bu ulaşımda aracı olanlar da taraf olarak ortaya çıkar. Antalya Alanya’da taraflar Alanya lojistik hukuku ve CMR hukuku bilgilerini bilmesi hukuksal anlamda haklarını da bilebilmelerini sağlar. 

Alanya’da Lojistik Hukuku ve CMR Hukuku Davaları Neler Olur?

Taşıma senetleri, ticaretin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi bu hukukun alakalı olduğu alanda önemli ve zorunludur. Bu evrak bilgileri ise açılacak davalarda önem teşkil eder. Olmaması durumu ise davaların sonuçlanmasında eksik bilgiden kayba eriştirir. Malın taşınma aşamasında, alıcının ürünü almasında, göndericinin göndermesinde sorunlar ortaya çıkabilir. Bu çıkan sorunlarda ise hukuksal hak için mahkemeye başvuru gerçekleştirilebilir. Alanya ilçesinde gerçekleşecek Alanya lojistik hukuku ve CMR hukuku bilgilerinin bilinmesi alanında uzman avukat yardımı sayesinde davalar sonuca erişilmesi daha kısa sürede gerçekleşir. 

Alanya Lojistik Hukuku Ve Taşıma Hukuku (Cmr Hukuku) Davalarında Avukatın Rolü Nedir?

Bu davalarda hukuksal kurallar belli olsa da eğer ki dava açılma durumu gerçekleşiyorsa alanında uzman bir avukat davanın seyrini avantaja gerçekleştirilmesini sağlar. Konuya hakim olan avukatlar sayesinde kompleks içeriği barındırsa da dava sonucunda olumlu kazanımı elde ettirir. Alanya ilçesinde bu ihtiyaçların karşılayacak uzman avukatlar vardır. 

 

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : enes.nergiz056@gmail.com