İdare Hukuku Avukatı

Anasayfa / Çalışma Alanları / İdare Hukuku Avukatı

 

Devlet kurumları tarafından yapılmakta olan işlere karşı açılan davalar genel olarak idare hukuku çerçevesinde incelenmektedir. Özel kişiler ya da kurumların kamu tüzel kişilere sorumluluğu olduğu bununla birlikte devletin de tek başına bir birey olduğu varsayılarak, vergi veya danıştan mahkemesi üzerinden dava açılabilmektedir. Bu alanda açılan davalara Alanya idare hukuku avukatı bakarak, sizlere detaylı bilgi verecektir. 

İdare Hukuku Nedir?

İdare hukuku devlet ve kişi ya da kurumlar üzerinden açılan davalara bakmaktadır. Bu kapsamda, devlete karşı işlenen suç veya borçlar da bu alanda takip edilerek, mal ve maddi zararlar üzerinden ceza hükmü uygun görülmektedir. Alanya idare hukuku avukatı, vergi mahkemesi ya da Danıştay tarafından açılan davalara bakarak, bu süreçte müvekkilin hak ve özgürlük arayışına destek olacak, dosyaların hazırlanması, belgelerin sunulması ve dilekçelerin hazırlanması konusunda da destek olacaktır. Dava hakkında bilgi edinmek için hukuk ve danışmanlık bürosu üzerinden biligi edinebilir, idare alanında gerekli olan bütün işlemlerin yapılmasına yardımcı olunabilmektedir. 

İdare Davası Nedir Ve Nasıl Açılır?

Kamu kurumu tarafından açılmakta olan davalar, genel olarak iş  veya işlemlerin iptali ya da uğranılan zarar üzerinden açılmaktadır. Vergi ödememe ve vergi kaçakçılığının da işlendiği bu alanda, idare davası devlet tarafından ya da belirli bir kamu kuruluşu tarafından açılacaktır. Aynı zamanda vatandaş olarak da devletin verdiği zarara yönelik dava açılması da mümkündür. Bu alanda yanlış işlem kaydı tutulması, ödenen borcun yeniden açılması veya kişinin bir kamu kuruluşu tarafından maddi zarara uğratılması durumları da davaya tabii tutulmaktadır. Alanya idare hukuku avukatı, özel kanunlar çerçevesinde incelenerek, dava sürecini ve kanun maddelerini müvekkillerle paylaşacak şekilde uzman bir hizmet verecektir. 

İdare Davası Açılma Süreci 

İdare davası adrese tebligat geldikten sonra işleme alındığını göstermektedir. Bunun için vergi mahkemesi ya da Danıştay üzerinden adresinize yönlendirilmiş olan tebligatı dikkate alarak, 30 gün içerisinde karşı dava açmanız gerekmektedir. Bu dava süreci Danıştay mahkemesi için 60 gün olabileceği gibi tebligat gönderildikten sonra mutlaka bir avukatla görüşmeyi ihmal etmemelisiniz. Alanya idare hukuku avukatı, tebligat üzerinden de size yardımcı olacak, karşı dava açılması, dosya hazırlanması ve belgelerin düzenlenmesi üzerinden de yardımcı olacaktır. Dava için gerekli olan belgeleri yanınızda getirerek davanın açılmasını sağlayabilir, tamamlanmamış bir işleme karşı da dava açabilirsiniz. İdareye yapılan başvuru en çok bekleme süresi de 6 ay olarak geçmektedir. 

Dava Dilekçesi İçin Gerekli Olan Evraklar 

İdare davaları için gerekli olan evraklar, idare yargı mercisine gönderileceği için dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu alanda Alanya idare hukuku avukatı sizi yönlendirerek, gerekli bilgileri vereceği gibi sürecin nasıl işlediği hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Dilekçenin hazırlanması ve evrakların tamamlanması için bir avukat aracılığıyla sürecin hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Dilekçe, T.C kimlik numarası, adres, karşı tarafına adı ve adresi aynı zamanda delilerle birlikte yasal dayanaklarınızı da sunmanız gerekmektedir. Dava konusu ve dilekçe hazırlığı için de prosedüre uyulması gerekmektedir. 

Alanya İdare Hukuku Ve Danışmanlığı 

Alanya üzerinden dava açılımları, hukuki danışmanlık ve avukat desteği için iletişim kurabilirsiniz. İdare hukuku oldukça kapsamlı bir alan olarak, birçok kişi ve kurum üzerinden yanlış sonuçlara neden olabilmektedir. Hukuki alandaki adalet arayışınız için idare hukuku üzerinde uzmanlaşmış olan avukatlarla, sizlere detaylı bilgi verilmektedir. Dava açılması, dava sürecinin takibi, dosya hazırlanması ve evrakların toplanması için gerekli bütün işlemler yerine getirilecektir. 

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : enes.nergiz056@gmail.com