Bilişim Avukatı

Anasayfa / Çalışma Alanları / Bilişim Avukatı

Siber suçlar alanında incelenmekte olan bilişim hukuku, internet ve elektronik ortamda işlenmiş olan suçları kapsamaktadır. Alanya bilişim avukatı, T.C.K’nın düzenlediği 5237 sayılı kanun uyarınca, teknolojik araçlar aracılığıyla maddi ya da manevi zarara neden olan işlemler yapmak, kişinin rızası olmadan bilişim sistemine girmek suç olarak tanımlanmaktadır. T.C.K üzerinden 243 ve 245. Maddelere göre süreç başlatılmaktadır. 

Alanya Bilişim Hukuku 

Bilişim hukuku, gelişen teknolojiyle birlikte birçok ülkede dahil olmak üzere Türkiye’de de gelişmekte olan bir hukuki alandır. Özellikle adli sürece tabii tutulması gereken bu alanda, kişi veya kurumlar da dahil olmak üzere kişi ya da kurumların mağdur olmasını sağlayacak bir girişimde bulunmuşsa suç kapsamında değerlendirilir. Hukuki alanda elektronik sistemlere fiziki ya da başka yollarla giriş yapmak, sistemin çökmesini, verilerin silinmesini ya da verilen kopyalanmasını ‘’Kişinin rızası olmaması halinde’’ gerçekleştirilmesi durumunda Alanya bilişim avukatı üzerinden incelenebilmektedir. Bilişim sistemleri ve araçları arasında sosyal medya, pos cihazları, ATM ve internet bankacılığı yer almakta, cep telefonu ve medya cihazlarındaki video, fotoğraf kayıtları da hukuk alanına girmektedir. 

Bilişim Hukuku Suç Kapsamı 

5237 sayılı Türkiye Ceza Kanunu gereğince kişi veya kurumların bilişim araçları ile herhangi bir cihaza giriş yapması ve bilişim sistemlerini kötüye kullanması durumunda dava açılabilmektedir. Dava sürecini başlatmak için danışabileceğiniz Alanya bilişim avukatı, bu süreçte gerekli olan bütün hukuki işlemlerde yanınızda olacaktır. 

  • T.C.K Bilişim sistemlerine izinsiz girme suçu 243. Madde üzerinden değerlendirilir. 
  • Bilişim sistemini engelleme, verilerin yok edilmesi ya da değiştirilmesi suçu T.C.K 244. Madde
  • Yasak cihaz veya programların kullanılması ve banka kredi kartının kötüye kullanımı da 245. Madde üzerinden incelenir. 

Bilişim Hukuku Dava Ve Dava Süreci 

Alanya bilişim avukatı ile görüşerek dava sürecinin başlatılması için gerekli belgelerin ve delilerin toplanması gerekmektedir. Bu süreçte avukat, delil toplama ve inceleme hakkına sahip olduğu için dava sürecinde de mahkemeye dosya sunabilecektir. Dava açılması için müvekkilin mahkemeye başvuru yapması ve bilişim alanında işlenen suçu belgelendirmesi gerekecektir. Bilişim sistemi üzerinden belgelerin silinmesi, fotoğraf veya videoların silinmesiyle bilirlikte, özel hayatının gizliliğinin ihlal edilmesine göre mahkeme süreci başlayabilir. Aynı zamanda şifre, sistem girişler, nitelikli dolandırıcılık ve gizli video, fotoğraf çekimi ya da kopyalanması durumunda da bilişim sistemleri üzerinden incelemeler yapılarak, suçlunun IP adresine kadar tespit edilmesi söz konusu olabilmektedir. 

Bilişim Hukuku Ceza 

Bilişim sistemine girme suçu T.C.K üzerinden incelenerek, kişi ya da kurumun 6 aydan 2 yıla hapis cezası hükmü giymesine neden olabilmektedir. Suç kavramı üzerinden yapılan bütün değerlendirmeler, mahkemeye sunulan delil ve ispatlarla mümkün olduğu için Alanya bilişim avukatı, delilerin toplanması ve incelenmesi için gerekli kurumlara başvuru işleminin de gerçekleştirilmesini sağlayacaktır Engelleme, erişilmez kılma ya da sistem bozma suçları da dahil olmak üzere, fikri sinai suçlar da bu alanda incelenmekte, site ve medya alanlarındaki bilginin, eserin, fotoğraf ve videonun silinmesi için de mahkemeye başvuru yapılabilmektedir. 

Alanya Bilişim Hukuku Ve Danışmanlığı 

Alanya bilişim avukatı, bilişim hukuku üzerinden sürecin takip edilmesi, müvekkillerini en iyi şekilde yönlendirerek ve bilgilendirerek süreçten en iyi sonucun alınmasını sağlayabilmektedir. Bilişim alanındaki ceza yönetiminde, kişi veya kurumun adli para cezası alması veya hapis cezasına çarptırılması söz konusudur. Dünya genelinde de suç sayılmakta olan bilişim sistemine izinsiz girme, zarar verme ve kopyalama işlemi yapmak da suç sayılmaktadır.

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : enes.nergiz056@gmail.com