Boşanma Avukatı

Anasayfa / Çalışma Alanları / Boşanma Avukatı

 

Medeni Hukuk alanında yer alan boşanma davaları, aile hukuku kapsamında incelenmekte ve mahkeme sürecinde takip edilmektedir. Alanya boşanma avukatı, çekişmeli boşanma ve anlaşmalı boşanma davaları aynı zamanda velayet, miras, tazminat dava sürecinin de yürütülmesini sağlayacaktır. Türk Medeni Hukuku çerçevesinde sürecin takibi, dosya hazırlanması ve mahkeme temsiliyeti üzerinden müvekkil bilgilendirilmektedir. 

Alanya Aile Hukuku Avukatı 

Aile hukuku, medeni hukuk çerçevesinde takip edilerek, eşlerin boşanma davaları boyunca miras, mal mülk paylaşımı, nafaka ve velayet davaları üzerinden de yürütülmektedir. Bununla birlikte Alanya boşanma avukatı eşlerin boşanma sürecinde anlaşmalı ya da çekişmeli boşanmalarına istinaden uzman olarak, aile hukuku maddeleri incelenir bu süreci takiben mahkemeye yansıtılması gereken durumlar, stratejik bir şekilde yansıtılır. Aile ve evlilik kurumunun dağılmasına neden olan boşanma nedenleri, Türk Medeni Hukuku çerçevesinde şu şekilde maddelendirilmiştir;

  • Şiddetli geçimsizlik M. K 166 ( Genel sebepler çerçevesinde incelenir, anlaşmalı boşanma davalarının açılma nedeni olabilir.)
  • Zina veya aldatma 161. Maddede incelenmektedir. 
  • Eşlerden birinin suç işlemesi 161. madde
  • Eşlerden birinin aileyi veya evi terk etmesi 164. madde
  • Eşlerden birinin akıl hastalığı olması durumu 165. Madde 

Boşanma Davaları Ve Nedenleri

Boşanma davaları evlilik kurumunun sarsılmasına neden olan ve medeni hukukta kabul görmeyen davranışları içerebilmektedir. Bu süreçte aşkın ya da sevginin bitmesi gibi durumlar mahkemede dava nedeni olarak gösterilemez, eşler mahkemeye aile içi şiddet, şiddetli geçimsizlik, zina, suç işleme ve hayata kast durumlarında başvuru yapmaktadır. Aynı zamanda çocuk istismarı, yüz kızartıcı suçlar ve akıl hastalığı durumlarında da eşlerden birinin bu maddelerden birine tabi tutulması durumunda süreç başlatılacaktır. Çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davaları için Asliye mahkemesine dilekçeyle başvuru yapılmalı ve süreç bu şekilde başlatılmalıdır. 

Anlaşmalı Boşanma Davası     

Eşlerin boşanma kararını beraber vermeleri aynı zamanda velayet, mal mülk ve nafaka sürecini de mahkemeye yansıtmadan kendi aralarında çözerek Asliye mahkemesine başvuru yapıldığı davalardır. Alanya boşanma avukatı, bu süreçte tarafların çekişmeli boşanma davası yaşamaması için ara bulucu olabilmekte, eşler arasındaki mal mülk, velayet ve benzeri davaları hukuk alanına yansıtmadan çözerek, anlaşmalı boşanma davası açılmasını da sağlamaktadır. Anlaşmalı boşanma davasında, eşler birlikte dilekçe vermeli ve eşlerden herhangi birisinin süreçte talep edilenleri kabul etmiş olarak davanın yürütülmesi gerekmektedir. Bu da davanın daha kısa sürmesine neden olarak, tek celsede boşanma işlemi yapılabilir. 

Çekişmeli Boşanma Davası 

Çekişmeli boşanma davası süreci, anlaşmalı boşanma davasına göre daha fazla zaman alabilmektedir. Bu dava sürecinde eşlerin birinin boşanmayı kabul etmemesi ya da boşanma davasında talep edilen, nafaka, velayet veya tazminat hakkına itiraz edilmesi durumlarında dava çekişmeli olarak işlemektedir. Eşlerin ortak bir noktada buluşması ya da bir diğerinin hak taleplerine karşılık vermesi durumlarında boşanma işlemi yasal olarak gerçekleşecektir. Alanya boşanma avukatı, bu süreçte dosyaların yürütülmesi, maddi ve manevi tazminat davasının sürece dahil edilmesi aynı zamanda mahkemede müvekkilin temsil edilmesi görevini yerine getirecektir. 

Alanya Boşanma Avukatı Başvuru 

Alanya boşanma avukatı başvuru için büro ile iletişime geçilerek süreç yürütülebilmektedir. Bu süreçte tarafların hukuki alandaki haklarını ve hukuklarını sağlamak, özgür ve medeni bir şekilde dava sürecine dahil olmak uzman avukatlarımızın görevleri arasında yer almaktadır. Müvekkilin mahkeme süreci hakkında detaylı bilgi edinmesi, dosya ve dava sürecinde adli yardım alması sağlanacaktır. Avukat Enes Nergiz gözetiminde Asliye mahkemesi davaları yasal düzenlemeler ışığında yürütülmektedir. 

 

 

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : enes.nergiz056@gmail.com