Borçlar Hukuku - İcra İflas Hukuku

Anasayfa / Çalışma Alanları / Borçlar Hukuku - İcra İflas Hukuku

 

Türkiye Cumhuriyeti Kanunları ışığında özel bir alana sahip olan borçlar ve icra iflas hukuku, kurumsal, hükümet ve kişiler arasındaki alanda incelenmektedir. Alanya borçlar hukuku, icra iflas hukuku alanına borç ilişkilerinin mahkemeye yansıtılması ve alacaklının bu alandaki mağduriyetinin paylaşılması durumlarına göre dava süreci değişime uğrayabilmektedir. 

Borçlar Hukuku 

Borçlar hukuku kamu kuruluşları, şirketler ve kişiler arasında incelenmektedir. Borçlu olan tarafın borcunu ödememesi durumunda, alacaklının açabileceği bir dava olarak, delillerin evraklar olduğu bilinmektedir. Alacaklı ve borçlu arasındaki para unsurunun ne yolla ve nasıl geçtiğine dair belge olması, sözleşme ya da dekont üzerinden dilekçe ile dava açılımının yapılması gerekebilmektedir. Alanya borçlar hukuku icra iflas hukuku kapsamında, şirketler, kiracılar, miras ve vergi alanları da incelendiği için oldukça geniş bir hukuk alanıdır. Bu alanda tazminat davasından, sözleşme hazırlanmasına kadar birçok alan incelenmekte, kişi ve kurumlara göre dava süreci ve şekli değişiklik gösterebilmektedir. 6098 sayılı kanuna göre kişi ve borç ilişkisine göre kanun maddeleri incelenecektir. 

İcra Ve İflas Hukuku 

Alanya borçlar hukuku icra iflas hukuku kapsamında, 6098 sayılı borçlar maddesine göre borç kavramının incelenmesi ve kanıtlanması durumunda kişinin sebepsiz mal edinme nedenlerine dayalı dava yürürlüğe girebilmektedir. Taraflar arasındaki anlaşmazlığın giderilmesi ve haklarını alabilmeleri için gerekli olan bütün işlemler mahkemeye birlikte yürütülür. İcra ve iflas hukuku üzerinden kamuya ve devlete borçlanma durumlarında Alanya avukatlık ve danışmanlık alanında dava sürecinin takip edilmesi, dosyaların hazırlanması ve davada müvekkilin temsil edilmesi de sağlanarak, kişi ve devlet arasındaki haksızlığın giderilmesine yönelik çalışmalarda yapılmaktadır. Banka, devlet kurumları ve ticari alandaki icra iflas alanına yönelik davalara da bakılmaktadır. 

Borçlar Hukuku Davaları 

Borçlar hukuku davaları genel olarak maddi ve manevi zararların üzerinden yürütülürken, alacaklının borcunu alamaması üzerine de delillerin sunulmasını gerektirmektedir. Bu alanda sözleşmelerin hazırlanması, iptali, tadili ve sonlandırılmalı davalar, hile ve yanıltma davaları, sözleşme iptalleri, satım, kiralama ya da komisyonculuk alanlarında da davalar açılabilmektedir. Alanya borçlar hukuku icra iflas hukuku alanındaki bu davalar, kanunlar ışığında incelenmekte ve Alanya avukat tarafından danışmanlık hizmeti verilerek sözleşmelerin de hazırlanması sağlanmaktadır. Türkiye kanunları gereğince, şirketler, kişiler ve kurumlar aracılığıyla gerekli olan bütün borç, iflas ve icra kanunlarına başvuru yapılarak, mağduriyetin mahkemeye bildirilmesi sağlanacaktır. 

Borçlar Hukuku Dava Süreci 

Borçlar hukuku dava sürecinde maddi ve manevi zarara yönelik kişi veya kurumun mağduriyetini dilekçe aynı zamanda belgelerle ispatlaması gerekmektedir. Kişiler arasındaki sözleşme, borçlunun alacaklıya geri ödeme yapmadığına dair aynı zamanda borç aldığına dair belirli bir sözleşme ya da belge gerekmektedir. Mahkeme sürecinde, borçlar elden alınan borç ya da harçlık gibi nedenlerle incelenmemekte, davanın açılabilmesi için somut ve gerçekçi kanıtların bulunması gerekmektedir. Bu kişiler ve kurumlar arasındaki bütün alıcı ve verici ilişkilerinde geçerli olup, mahkeme her zaman somut gerçekler ışığında mahkemeye başvuru yapmaktadır. 

Borçlar Hukuku Ve İcra İflas Avukatı 

Alanya hukuk bürosu kapsamındaki borçlar ve icra iflas durumlarına karşı kanunların incelenmesi, dosya hazırlanması aynı zamanda müvekkilin bilgilendirilmesi sağlanacaktır. Alanya borçlar hukuku, icra iflas hukuku alanında danışmanlık hizmeti ve avukatlık hizmeti verilerek, şirketler aynı zamanda kişiler arasında sözleşme hazırlanması sağlanacaktır. Maddi ve manevi tazminat davası, kiracı ve ev sahibi davaları, alım satım, icra ve iflas davaları da olmak üzere müvekkillerin bütün sürecinde hukuki alandaki düzenlemeler hakkında uzman avukatlarla süreç takip edilecektir.

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : enes.nergiz056@gmail.com