Miras Avukatı

Anasayfa / Çalışma Alanları / Miras Avukatı

 

Hayat doğum ve ölümleri barındıran bir süreçtir. Bu süreç içerisinde ise mal varlığı kazanırız. Bu mal varlığı yaşamın kalitesini artıran bir unsurdur. Ölüm gerçekleştikten sonra bireyler yakınlarına bu biriktirdiği mal varlığını bırakma işlemi ise miras olarak adlandırılır. Miras konusunda devir işlemi hukuksal olarak işlemleri içerisinde barındırır. Bu sayede devredilen mal veya mülk hukuki olarak kişinin üstüne geçilmesi sağlanır. Alanya miras paylaşımı durumunun görülmesinden dolayı bu hukuksal durum gözlenmesi gerçekleşir. Hukuksal durumun varlığı Alanya miras avukatı ihtiyacını ortaya çıkartır. 

Miras Ne Demektir?

Bir kuşağın sonraki kuşağa bıraktığı mal varlığı olan miras çeşitli mal varlıkları ile gerçekleşmesi olur. Mülk, servet, gayrimenkul gibi ürünler miras yolu ile aktarılan ürünlerdir. Ölen kişinin ölüm öncesindeki istekleri, beyanı doğal aktarımı değişebilir. Bu süreçte hukuksal işlemlerin etkisi kaçınılmaz olarak görülür. 

Mirasçılık Ne Anlama Gelir?

Atanmış mirasçı ve yasal mirasçı olmak üzere iki çeşit mirasçı bulunan mirasçılık miras bırakan kişinin isteklerine göre değişimi yaşayabilir. Yasal mirasta soy ile devam eden mirasın aktarılmasıdır. Bu yasal miras sürecinde ölen kişinin öncesinde bir beyanı bulunmaz.  Bu yasal mirasçılar ise hukuki olarak belirlenmiştir. Hukuki olarak belirlenen kişiler kanuna göre düzeni sokulmuştur. Bu sebeple doğal olarak miras aktarımı olur. Ama bu doğal süreci değiştiren ise miras bırakacak kişinin ölüm öncesi beyanıdır. Bu beyan sayesinde yasal mirasçı dışında miras payına atanmış mirasçı da katılımı görülebilir. Tüm süreçlerde hukuksal hakkın yerine gelmesi için avukat ihtiyacı görülür. Antalya’nın Alanya ilçesinde miras davalarının görülmesi yanında Alanya miras avukatı başvurusu yapılır. Bu avukatlar miras bırakan kişinin kendi iradesi ile atanmış mirasçının da mirastan pay almasını sağlarlar. 

Mirasta Mal Paylaşımı Konusunda Hususlar

Miras davasının açılması sonucu mirasçılara miras paylaşımı hukuksal hakları olarak paylaşım gerçekleştirilir. Kadın ve erkek konusunda eşit paylaşım ülkemizin miras haklarında varlığını gösterirken eşit olması önemlidir. Mirasın paylaşımı gerçekleştirildiğinde altsoy birinci zümre olarak kabul edildiği için çocuk ve torunlar mirası alan ilk kişilerdir. Altsoy zümrede ilk zümrenin çocuk ve torun olması dışında ikinci zümre mirasın bütünü olarak elinde tutanın anne ve babası ile olur. Yine bu paylaşımda hukukta her zaman eşitlik söz konusudur. Anne ve babanın ölümünün gerçekleşmesinde de bu sefer alt soya geçişi gerçekleşir. Tüm bu mirasta paylaşım aşamasında hukuksal yolculukta Alanya miras avukatı adaletli paylaşımın gerçekleşmesi için çalışır. 

Miras Bırakan Kişinin Evli Olduğunda Eşinin Hakkı

Evlilik ile oluşan bağ soy bağı olarak zümreler içerisinde bulunmaz. Bu süreçte bulunmaması eşlerin mirasta söz sahibi olmadığı anlamına gelmez. Paylaşım konusunda miras payına da sahip olan eşler anne ve baba veya daha da üst olan büyükbaba ve büyükanne yaşaması durumunda payı dörtte bir, dörtte üç gibi hakka sahip olması yanında bu kişilerin de hayatta olmaması durumu gözlemlenirse mirasın tümüne sahip olur. Alanya miras avukatı bu durumda eşit paylaşımının gerçekleşmesi için mesleki çabalarını gösterecektir. 

Alanya Miras Avukatı Başvuru 

Hukuk konusunda deneyim ve tecrübeleri olan Alanya miras avukatı miras davalarında etkin rol oynar. Dilekçe yazımını müvekkillerinin ihtiyaçlarını göre gerçekleştirir. Bu ihtiyaçlara göre yazılan dilekçe gerekli mahkemeye gönderilmesi yapılır. Çünkü miras birçok farklı alanda mahkemede görülebileceği için bu mahkeme ayrımını ve tespitini Alanya miras avukatı iyi seçer. Oluşan taleplere göre oluşturulan yol haritası miras avukatı başvurusunun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : enes.nergiz056@gmail.com