İstanbul Fikri Mülkiyet

Anasayfa / Makalelerimiz / İstanbul Fikri Mülkiyet

İstanbul Fikri Mülkiyet

İstanbul fikri mülkiyet avukatı özellikle de fikri mülkiyet hukuku alanında deneyimli olan, mevzuatlara uyum sağlayan ve aynı zamanda da mevzuatların yeniliklerini takip eden kişiler olarak karşımıza çıkar. Bu kapsamda kişilerin ticari faaliyetlerindeki hukuki unsurlarını düzenleyen ve bununla birlikte hukuki uyuşmazlık durumlarına çözüm bulan kişilerdir. Fikri mülkiyet avukatları hukuksal araştırma da yapar ve korunma ve tescilli hale gelir. Söz konusu olan mülkiyet hukukundan doğan ilişkiler ve uyuşmazlık konularında bu avukatlar görev yapabilen kişilerdir.

Avukatlar geniş kapsamlı olacak şekilde pek çok davaya bakabilirler. Fikri mülkiyet hukuku bu noktada geniş kapsamlı bir hukuk dalıdır. Kesinlikle uzmanlık gerektiren bir sistemdir. Belirtilmiş olan alanda kişilerin hukuksal desek alması mantıklı bir karardır. Fikri mülkiyet hukukunda telif hakkı, faydalı model, tasarım ve aynı zamanda marka gibi konularda hizmet veren avukatlar bütün bu konular hakkında hukuka dair bilgilidirler. Teknik bir dal olmasının yanı sıra en iyi avukatlarla çalışarak bu süreçten faydalı sonuç alma imkanı bulunur.

Fikri Mülkiyet Hakları Nelerdir?

Fikri mülkiyet hakları denildiği zaman kişilerin fikirlerini, buluşlarını ve eserlerini koruyan kişilerin düşünsel haklarını korumak olarak dikkat çeker. Söz konusu olan hukuk dalında yer alan fikri kelimesi ile kastedilen şey mülkiyetin bütünü olur. Bu kavram ile olarak eşya gibi somut nitelikteki değerler üzerinde ileri sürülebilecek bir hak gibi görünüyor olsa da fikri mülkiyet haklarına konu edilen mülkiyet kişinin sahip olduğu fikir üzerindeki hak sahipliğini belirtir.

Belirtilmiş olan nedenden dolayı fikri hakların konusunu mali değer taşıyan fikir ve sanat eserleri oluşturur. Bu haklarını fikir ve sanat eserleri ile sınai mülkiyet hakları olmak üzere iki ana başlık altında incelemek de söz konusudur. Belirtilen duruma göre fikir ve sanat eserleri bakımından 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu, sınai haklara ilişkin uyuşmazlıklar durumunda da 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’nu dikkate almak önem taşır.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunları Nelerdir?

Fikir ve sanat eserleri kanunu incelendiği zaman eser sahibinin özelliklerini barındıran bilim ve edebiyat ve sinema eserleri gibi tanımlanan her türlü fikir ve sanat eserlerini koruma amacını güder. Eserin sahibi olan kişi kanun ve eseri meydana getiren kişi olarak belirtilir. Bahsi geçen eserler pek çok geniş bir alana sahiptir. Bunlardan bazıları ise şu şekilde sıralanır;

 1. Güzel sanat eserleri

 2. Sinema eserleri

 3. İşlemeler

 4. Derlemeler

 5. Yayımlanmış eserler

 6. Fikir ve sanat eserleri

Bu kapsamda eser sahibinin meydana getirdiği fikir ve sanat eseri üzerindeki haklarına telif hakkı olarak bilinir. Bu haklar mutlak hak niteliğindedir bu nedenle de ihlal eden herkese karşı ileri sürülmesiyle dikkat çeker. Telif hakkının doğumu için tescil edilmesine gerek bulunmaz. Söz konusu eserin yaratıldığı an itibariyle esere ilişkin haklar doğmuş olarak sayılır. Belirli ilkeler gereği ihlalin gerçekleştiği ülkede esere ilişkin hakların korunmasına dair mevzuat hükümleri geçerli olmasıyla dikkat çeker.

Eser Sahibinin Hakları Nelerdir?

Eser sahibinin hakları kesinlikle koruma altına alınmalıdır. Bu kapsamda 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu eser sahibinin mali ve manevi haklarını belirlemiştir. Bu haklar ise şu şekilde sıralanır;

 1. Umuma Arz Hakkı

 2. Adın Belirtilmesi Yetkisi

 3. Yayma Hakkı

 4. Temsil Hakkı

 5. Umuma İletim Hakkı

 6. Eserde Değişiklik Yapılmasını Men Etme Yetkisi

 7. Eser Sahibinin Malik Ve Zilyede Karşı Haklar

 8. İşleme Hakkı

 9. Çoğaltma Hakkı

Belirtilmiş olan eser haklarının korunmasında tescilin zorunlu olmadığı bilinen detaylar arasında. Lakin ispat bakımından kolaylık getirmek maksadıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı bir kayıt sistemine sahip olması da önemli bir avantaj sunar. Bu duruma göre Kültür ve Turizm Bakanlığı‘na kayıt ve tescil için başvuru yapılması söz konusudur.

Fikir ve Sanat Eserlerine Tecavüz Durumunda Hangi Davalar Olur?

Fikir ve sanat eserlerine tecavüz de sıklıkla yaşanabilen durumlar arasında yer alır. Böyle bir durumda eser hakkına tecavüz halinde hukuk ve ceza davaları söz konusu olur. Hem mali hem de manevi hakları tecavüze uğrayan kimseler çeşitli davalar açabilirler. Bu davalar ise şu şekilde sıralanır;

 1. Tecavüzün Ref’i Davası

 2. Tecavüzün Men’i Davası

 3. Tazminat Davası

Fikri Mülkiyet Hukuki Danışmanlık Hizmeti

Fikri mülkiyet hukuki danışmanlık hizmeti ile birlikte eser sahipleri haklarını koruma altına alma imkanını elde eder. Bu kapsamda eser sahipleri, bağlantılı hak sahipleri ve hak sahiplerinin hukuki ihtilaf ve telif hakkı davalarında telif hakkı avukatına ihtiyaç duyması halinde gerekli desteği alarak bu sürecin üstesinden kolaylıkla gelebilir. Bu noktada bizler de uzman telif hakkı avukatlarımızla sizlere en iyi avukat ve en iyi hukuki danışmanlık hizmetini vermek için çalışmalarımızı en iyi şekilde sürdürmeye devam ediyoruz.

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : enes.nergiz056@gmail.com