İstanbul Emlak Avukatı

Anasayfa / Makalelerimiz / İstanbul Emlak Avukatı

İstanbul Emlak Avukatı

İstanbul emlak avukatı tapu ve emlak işlemleri için gerekli hukuki prosedürleri düzenler. Avukatlar genel genel anlamda hukuki süreci deneyimlemiş ve eğitimini almış olan kişilerdir. Bireylere vekalet ettiği zaman onun haklarını korumaya yönelik hukuki işlemleri yerine getirir. Bu kapsamda gayrimenkul avukatı da gayrimenkul konularında müvekkillerine gerekli destekleri sunar. Söz konusu alanda uzman avukat için kullanılan tabir ise gayrimenkul avukatı olarak nitelendirilir.

Taşınmaz varlıklar ile gerekli işlemlerin hukuki bir şekilde yürütülmesi adına emlak avukatları oldukça önemlidir. Her türlü emlak işlemlerini gerekli prosedürler çevresinde yöneten kişiler avukatlardır. Bu nedenle de emlak hukuku denildiği zaman da avukatların önemli bir yeri bulunur.

Emlak Avukatı Görevleri Nelerdir?

Emlak avukatı görevleri denildiği zaman içerisinde hukukun her alanına temas eden davalar bulunabilir. Bu durumda emlak avukatı bu kapsamda taşınmazı doğrudan veya dolaylı olarak ilgilendirebilecek her türlü avukatlık işlemlerini hukuki şekilde tamamlar. Emlak avukatının en öncelikli görevi müvekkilinin haklarını koruma ve savunma doğrultusunda gerekli işlemlerin sürdürülmesi olur. Genel anlamda gerçekleştirdikleri görevler ise şu şekilde sıralanır;

 1. Gayrimenkuller üzerinde kurulacak, intifa gibi her türlü hakkın kurulması sürecini yönetmek

 2. İpotek kurulması ve kaldırılması işlemlerini tamamlamak

 3. Tapu iptal, tescil davası ve tapu kaydının düzeltilmesi gibi davalarda savunma yapmak

 4. Ülkede yer alan yabancıların mülk edinmesi ve tapu kayıtlarının hukuka uygun şekilde kurulması işlemlerini gerçekleştirmek

 5. İnsanların önalım hakkı ve geri alım hakkı gibi davaları takip ederek tapuda tescilini sağlamak

 6. Kamulaştırma süreci durumunda müvekkilin hakları doğrultusunda çalışmaları sürdürmek

 7. Gayrimenkullere yapılan haksız müdahalelerin men edilmesi ile ilgili olarak yapılması gereken idari başvuruları tamamlamak

 8. Gayrimenkullerin alım satım sözleşmelerini hazırlayarak bu işlemlerin tapuda gerçekleşmesini sağlamak

 9. İpotek sözleşmelerini ve tescilini tamamlamak

 10. Gayrimenkul sözleşmelerini hukuk kuralları çerçevesinde hazırlamak

 11. Gayrimenkul satış vaadi sözleşmelerini hazırlamak

Emlak Avukatı Hukuki Danışmanlık Ne İşe Yarar?

Emlak avukatı hukuki danışmanlık da gayrimenkul devri birçok hukuki işlemde destek almak isteyen kişiler adına oldukça önemli olur. Genel olarak gayrimenkul avukatı yalnızca dava takibi hizmeti ile sınırlı kalmaz. Aynı zamanda talep eden kişilere ve şirketlere danışmanlık hizmeti vermesi de mümkündür. Söz konusu olan danışmanlık kişinin veya şirketin ilgili süreçte nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda yardımcı olur. Aynı zamanda hazırlaması gereken evrakların neler olduğu, bu evrakların içinde yer alması gereken unsurlar ve hak düşürücü zamanaşımı sürelerini takip gibi pek çok konuda yardımcı olur. Aynı zamanda bu işlemler için vekalet alınmaksızın her türlü sözleşme hazırlama işi de bulunur.

İstanbul Güvenilir Emlak Avukatı

İstanbul güvenilir emlak avukatı denildiği zaman pek çok alanda hizmetler sürdürülmeye devam eder. Türkiye’nin en kalabalık illerinden birisi olan İstanbul’da emlak işlemleri de en rağbet gören ticari işler arasında bulunur. Belirtilen durumlar dikkate alındığında İstanbul gayrimenkul avukatı bakımından en zengin iller arasında yer alır.

İstanbul gayrimenkul avukatları denildiği zaman sektörün geniş olması ve ihtilafların çeşitliliği dikkat çeker. Bu sebepten dolayı da gayrimenkul ve tapu hukuku bakımından oldukça deneyimli avukatlar bulunur. Bizler de İstanbul’da hukukun diğer alanlarında olduğu gibi gayrimenkul hukuku alanında da çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.

Genel anlamda emlak avukatları yalnızca dava takibi hizmeti vermekle sınırlı kalmaz. Aynı zamanda talep edilmesi durumunda hukuki danışmanlık hizmetlerini de sürdürür. Emlak avukatı danışmanlık ofis içerisinde ya da dışarısında yüz yüze yapılacak bir görüşme ile sağlanabilir. Yine tüm bunların olabileceği gibi internet üzerinden soru sorma sistemiyle de gerçekleştirilebilir.

Emlak Avukatı Ücreti Ne Kadardır?

Emlak avukatı ücreti danışmanlık hizmeti talep eden kişi arasında duruma göre kararlaştırılır. Aynı zamanda baronun avukatlar için getirdiği bir alt sınır da bulunur. Emlak konusunda belirlenen ücretin altında bir miktarda anlaşma sağlanması mümkün olmaz. Aksi bir durumun olması halinde avukat için baro yaptırım sağlar. Belirtilen nedenle burada belirlenen ücrette veya bunun üzerinde herhangi bir miktarda anlaşma sağlamak mümkün olur. Belirtilen tüm bu durumların yanında baro tavsiye niteliğinde ikinci bir liste daha açıklar. Söz konusu olan liste bağlayıcı olmamakla birlikte genellikle avukatların kullandığı ücret tarifesi olarak dikkat çeker. Belirtilen listeler her sene yeniden belirlenecek şekilde güncel olarak yayınlanır.

Emlak avukatı konusunda hukuki yardım talep edecek kişiye ücret olarak söyleyeceği miktar da her zaman farklılık gösterebilir. Belirlenen ücrete etki edecek birçok unsur bulunabilir. Bu noktada insanların emlak avukatı için ödemeleri gereken ücretler de alacakları hukuki hizmetlere göre değişiklik gösterir.

Emlak Davalarında Vekalet Nasıldır?

Emlak davalarında vekalet konusu da pek çok kişinin akıllarında soru işareti oluşturur. Emlak hukuku konusuna daha önceden de belirttiğimiz üzere çok geniş bir hukuk alanı olarak karşımıza çıkar. İçerisinde pek çok farklı alan bulunur. Emlak hukukunun bu çeşitliliği nedeniyle bu alanda doğan bir ihtilaftan ötürü gayrimenkul avukatına verilecek vekaletname kimi zaman genel vekaletname olabilir. Bu durum olabileceği gibi kimi zaman özel yetkileri içeren özel vekaletname olması gereklilik gösterir.

Belirtilen her iki vekaletname ve noter onaylı olması gerekir. Bu alan içerisinde düzenleme şeklinde avukata vekalet verilmeden emlak hukuku ile ilgili işlerin görülmesi söz konusu değildir.

Emlak Davalarında Masraflar Nelerdir?

Emlak davalarında masraflar çeşitli şekillerde karşımıza çıkar. Emlak işlerinde en temel gider zorunlu olmamakla birlikte avukatlık ücreti olmasıyla dikkat çeker. Yapılan tüm yargılamada olduğu gibi bu hukuk dalından doğan davalarda da harç ve diğer giderler bulunur. Tüm bunlar mahkeme veznesi içerisine ödenir.

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : enes.nergiz056@gmail.com