Göçmen Kanunu

Anasayfa / Makalelerimiz / Göçmen Kanunu

Göçmen Kanunu

2013 yılında çıkarılan Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununa yabancı vatandaşlar başvurabilir. Turizm amaçlı kısa süreli Türk ikamet izninde, daire kiralayan veya konut satın alan yabancı vatandaşlar, Türkiye içinde ve dışında serbestçe seyahat etmelerine olanak tanıyan bir yıl süre ile, bazı kısıtlamalara tabi olmak üzere, Türk ikamet izni başvurusunun sonunda,İkamet işlemleri için Türk ikamet iznini bir yıl daha uzatmak için başvurabilirler.

 

Bursiyerler ve öğrenciler için uzun dönemden kısa vadeye kadar birkaç farklı ikamet izni türü vardır. Sporcular, Türk vatandaşlarının eşleri, ev sahipleri, yüksek lisans mezunları vb. çoğu yabancıya uygun olan en yaygın Türk ikamet izni türü turist ikamet iznidir. Türkiye'de kısa vadede yabancılara 1-2 yıl süreyle kısa dönem Türk ikamet izni verilmektedir. Başvuru yapanlar ve gerekli tüm belgeleri satın alanlar Yurt dışı başvuru için, belgenin Türkiye'de ikamet adresi olduğunu, bunun için Türkiye'de gayrimenkul satın alması veya oturum açması gerekir. Noter tasdikli kira sözleşmesi Yabancılar Türkiye'nin herhangi bir şehrinde ikamet izni başvurusunda bulunabilirler.Sadece gayrimenkul satın aldığı veya kiraladığı şehirde  turist ikamet izni almak için gerekli diğer belgeleride tamamlaması gerekmektedir. Bu belgeler sağlık sigortası, pasaport kopyaları ve fotoğraflar gibi kısa vadeli belgelerdir.

 

Vergiler ve ücretler, başvuru sahibinin uyruğuna ve hepsini satın aldıktan sonra kalış süresine bağlı olacaktır.Gerekli belgeler, başvuru sahibi başvuru formlarını doldurur ve Göçmen Bürosunda bir görüşme için randevu alır Randevular genellikle iki ila üç hafta içinde verilir.Mevsime ve Göçmen Bürosunun şu anda ne kadar meşgul olduğuna bağlı olarak başvurunun sunulduğu tarihten itibaren başvuru sahibi, Göçmenlik Bürosunda mülakat sırasında hazır bulunabilir veya kendisini temsil edecek bir avukatı bulunabilir.Gerekli tüm belgeler usulüne uygun olarak sunulduysa ve yabancıyı alıkoyacak sıra dışı hiçbir şey yoksa Türkiye'de yasal ikamet, Göçmenlik Bürosunun takdirine bağlı olarak, yabancıya geçici ikamet belgesi verilir. Bu belge ile başvuru sahibi, Türkiye ikamet izni kartı adresine ulaşana kadar Türkiye'de ikamet edebilir.Türkiye'den ayrılmak isteyen başvuru sahibi, bu geçici ikamet belgesi ile 15 gün içinde başka bir vizeye ihtiyaç duymadan dönebilir.

 

Göçmenlik bürolarının mevsimi ve iş yüküne bağlı olarak, resmi Türk ikamet izni kartı yaklaşık olarak başvuru sahibinin adresine gönderilir.Randevu tarihinden itibaren bir ay Türk ikamet izninin süresi dolduktan sonra yabancılar ikamet izninin uzatılması için başvurma hakkına sahiptir. Uzatmak için, yabancılar bir geliri onaylamalıdır.Türkiye'de ikamet etmeye devam etmek için yeterli. Söz konusu gelir banka hesap özetleri aracılığıyla belgelenebilir. Uzatmak için Türk bankaları tarafından elde edilen yabancılar Türkiye'de ikamet etmeye devam etmek için yeterli geliri belgelemelidir.

 

Antalya'daki avukat Enes Nergiz, yabancı vatandaşlara Türk oturma izinleri, Türk vatandaşlık başvuruları ve Türkiye'de gayrimenkul alımları konusunda hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir.

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Canlılar Sokak Aslan Apartmanı 13/6 Alanya/ANTALYA

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : info@enesnergiz.av.tr