Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu Ve Cezası

Anasayfa / Makalelerimiz / Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu Ve Cezası

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu Ve Cezası

Türk Ceza Kanunu 299. maddede, Devletin Egemenlik Alametlerine ve Organlarının Saygınlığına Karşı Suçlar bölümünde özel olarak düzenlenmiştir. Hakaret suçundan ayrı bir düzenleme olarak karşımıza çıkmaktadır. Cumhurbaşkanlığına hakaret suçu ile makamın işlevi, fonksiyonları, ifa ettiği görevi değil, hukuki bir kavram olarak Cumhurbaşkanının şerefi korunmak istenmektedir. Cumhurbaşkanına hakaret suçunda fail herkes olabilir. Suçun yüze karşı veya gıyapta işlenmesi arasında fark bulunmaz. Serbest hareketli bir suçtur. Bu nedenle suç; yazı, resim, nefret içeren hareketler, imalı şarkılar, sözler ve benzer davranışlarla işlenebilir. Suçun manevi unsuru genel kasttır. Somut olayın suç unsurlarının araştırılması ancak alanında uzman bir ceza avukatına danışarak mümkündür. Ankara Ceza Avukatı olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçunun Cezası

  • Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu hakkında verilecek ceza, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası olarak öngörülmüştür.
  • Cumhurbaşkanına hakaret suçunun alenen işlenmesi kanunda ağırlaştırıcı bir hal olarak düzenlenmiştir. Buna göre bu suçun alenen işlenmesi durumunda verilecek ceza 1/6 oranında artırılacaktır.

Günümüzde Facebook, İnstagram, Twitter gibi sosyal medya hesapları üzerinden birçok hakaret ve tehdit suçu işlenmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden biri de anonim olmanın verdiği cesarettir. İnternet üzerinden işlenen hakaret suçunun alenen işlendiği kabul edilir ve alenen hakaret, cezanın arttırılmasını gerektiren nitelikli haldir. İşbu suç sebebiyle hürriyeti kısıtlayıcı hapis cezası düzenlendiği için, ceza hukukuna hâkim yetkin bir Ankara Ceza Avukatından hukuki yardım alınması en doğru yaklaşım olacaktır.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçunda Şikâyet Süresi, Zamanaşımı ve Uzlaşma:

Cumhurbaşkanına hakaret suçu şikâyete tabi suçlardan değildir, re’sen kovuşturulmaktadır. Cumhurbaşkanına hakaret suçundan dolayı kovuşturma yapılması ise Adalet Bakanının iznine bağlıdır. Cumhurbaşkanına hakaret suçu uzlaştırmaya tabi bir suç değildir. Genel hakaret suçunda geçerli 6 aylık şikâyet süresi Cumhurbaşkanına hakaret suçu için geçerli değildir. Cumhurbaşkanına hakaret suçu zamanaşımı süresi 8 yıldır.  

Ceza dosyalarınızı ceza hukukunda tecrübeli avukat ile takip etmek önemlidir. Ceza avukatı olmaksızın takip edilen dosyalarda kişiler ciddi hak kayıpları ile karşılaşmaktadır. Ankara’da faaliyet gösteren tecrübeli ceza avukatı ekibimiz cezai şikâyet, kovuşturma, soruşturma ve diğer ceza davası konularında müvekkillerimize Ankara Ceza Avukatı olarak hizmet sunmakta ve ceza mahkemelerinde kendilerini temsil etmekteyiz. Ankara Ceza Avukatı olarak, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen tüm suç tipleri için açılmış olan ceza davalarında hukuki destek sağlamaktayız. Ankara Ceza Avukatı olarak vekâlet ilişkisi kurulduğu takdirde dosya ile ilgili soruşturma ve kovuşturma evresinde hukuki yardımda bulunmaktayız. Ankara Ceza Avukatı olarak, kalabalık ceza avukatı ekibimizle Alanya, İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de hakkınızda açılmış ceza davaları ile ilgili hizmet vermekteyiz.

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : enes.nergiz056@gmail.com