Cinsel Taciz Suçu ve Cezası

Anasayfa / Makalelerimiz / Cinsel Taciz Suçu ve Cezası

Cinsel Taciz Suçu ve Cezası

Cinsel Taciz Suçu ve Cezası

Bir kişinin, cinsel duygularını tatmin etmek amacıyla bir başka kişiyi temasta bulunmaksızın taciz etmesine denir. Cinsel taciz suçunun en önemli özelliği fail ile mağdur arasında herhangi bir bedensel temas olmamasıdır. Uygulamada cinsel taciz suçu laf atma, cinsel uzvunu gösterme vb. şekilde işlenebilmektedir. Cinsel taciz suçu yüz yüze işlenebileceği gibi telefonla yahut sosyal medya veya diğer internet ortamı üzerinden de işlenebilir. Suçun hem mağdurları hem de faillerine yönelik Ankara Cinsel Taciz Suçu Ceza Avukatı olarak hukuki destek sağlamaktayız.

Suçun Nitelikli Halleri

  • Suçun kamu görevinin, hizmet ilişkisinin, aile içi ilişkilerin, aynı işyerinde çalışıyor olmanın, posta veya elektronik ortamın, sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle işlenmesi halinde ceza yarı oranında artırılır.
  • Suçun vasi, eğitici, öğretici, bakıcı aile, sağlık hizmeti gören, bakım ve gözetim yükümlülüğü bulunan kişi tarafından işlenmesi durumunda verilecek olan ceza yarı oranında artırılarak verilecektir.
  • Suçun teşhir suretiyle işlenmesi durumunda verilecek olan ceza yarı oranında artırılır.
  • Cinsel taciz dolayısıyla mağdur olan kişi eğer okulundan, işinden ayrılmak veya ailesinden uzaklaşmak durumunda kalmışsa verilecek olan ceza 1 yıldan az olamaz.

Cinsel Taciz Suçunun Cezası

  • TCK 105/1’de yer alan basit hali için öngörülen ceza 3 ay ile 2 yıl arasında değişen hapis cezasıdır. Bunun yanında seçenek yaptırım olarak adli para cezası öngörülmüştür.
  • TCK 105/1’de ayrıca bu suçun çocuğa karşı işlenmesi hali düzenlenmiştir. Burada öngörülen cezanın alt sınırı 6 ay ve üst sınırı 3 yıldır.
  • TCK 105/2’de yukarıda açıkladığımız cezayı artırıcı nitelikli haller gösterilmiştir. Bunlar için öngörülen artırma miktarı ise ½ oranındadır. Yani bu nitelikli hallerin her biri için ceza yarı oranında artırılır.

İşbu suç sebebiyle hürriyeti kısıtlayıcı hapis cezası düzenlendiği için, ceza hukukuna hâkim yetkin bir Cinsel Taciz Ceza Avukatından hukuki yardım alınması en doğru yaklaşım olacaktır.

Cinsel Taciz Suçunda Şikâyet Süresi, Zamanaşımı ve Uzlaşma: Cinsel taciz suçunun takibi şikâyete bağlıdır. Şikayet hakkı, fiilin üzerinden 6 ay içinde kullanılmalıdır. 8 yıllık dava zamanaşımına tabidir ve uzlaşmaya bağlı değildir.

Bununla beraber sürecin deneyim sahibi bir Ankara Ceza Avukatı ile birlikte takip ediliyor olması durumunda kanunun kişiye tanıdığı hakların etkin bir şekilde savunulması imkânı elde edilmiş olur. Ankara Ceza Avukatı desteği ile kişi, haklarını etkin ve hızlı şekilde savunabilir. Ankara’da faaliyet gösteren tecrübeli ceza avukatı ekibimiz cezai şikâyet, kovuşturma, soruşturma ve diğer ceza davası konularında müvekkillerimize Ankara Ceza Avukatı olarak hizmet sunmakta ve ceza mahkemelerinde kendilerini temsil etmekteyiz. Ankara Ceza Avukatı olarak, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen tüm suç tipleri için açılmış olan ceza davalarında hukuki destek sağlamaktayız. Ankara Ceza Avukatı olarak vekâlet ilişkisi kurulduğu takdirde dosya ile ilgili soruşturma ve kovuşturma evresinde hukuki yardımda bulunmaktayız. Ankara Ceza Avukatı olarak, kalabalık ceza avukatı ekibimizle Alanya, İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de hakkınızda açılmış ceza davaları ile ilgili hizmet vermekteyiz.

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : enes.nergiz056@gmail.com