Cinsel Saldırı Suçu ve Cezası

Anasayfa / Makalelerimiz / Cinsel Saldırı Suçu ve Cezası

Cinsel Saldırı Suçu ve Cezası

Cinsel saldırı suçu TCK 102 düzenlemesinde yer alan ve genellikle tecavüz suçu olarak bilinen suç tipidir. Suç mağdurunun 18 yaşından büyük veya 15-18 yaş aralığında cebir ve hile olmaksızın gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Basit cinsel saldırı suçu genel olarak cinsel ilişki düzeyine varmayan ancak cinsel unsurlar içeren fillerle mağdurun vücuduna temas ederek onun vücut ve cinsel dokunulmazlığını ihlal etmektir. Basit cinsel saldırı suçunun en hafif cezası olan şekli fiilin sarkıntılık düzeyinde kalmasıdır. Tecavüz suçu yani nitelikli cinsel saldırı suçu oluşması için mağdura anal, oral veya vajinal yollardan organ veya sair cisim sokulması sureti ile gerçekleşmiş olmasıdır. Suçun hem mağdurları hem de faillerine yönelik Ankara Cinsel Saldırı Suçu Ceza Avukatı olarak hukuki destek sağlamaktayız.

Cinsel Saldırı Suçunun Cezası

  • TCK 102/1’de yer alan basit cinsel saldırı suçunun cezası 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıdır. Suç sarkıntılık düzeyinde kalmışsa verilecek hapis cezası 2 yıldan 5 yıla kadardır.
  •  TCK 102/2’de yer alan nitelikli cinsel saldırı cezası 12 yıl hapis cezasıdır.

 

  • Beden veya ruhsal bakımdan kendini savunamayacak durumda olan kişiye karşı,
  • Vesayet, kamu görevi veya hizmet ilişkisinin sağladığı kolaylıktan yararlanılarak,
  • Üçüncü dereceye kadar kan veya kayın akrabalarına karşı işlenmesi, üvey ana, üvey baba, üvey kardeş, evlat edinen yahut evlatlık tarafından,
  • Silahla gerçekleştirilmesi yahut birden fazla kişi ile birlikte,
  • Toplu yaşamanın zorunlu olduğu yerlerde bu durumdan yararlanmak suretiyle işlenmesi durumunda verilecek olan standart ceza ½ oranında artırılır.
  • Cinsel saldırı suçu sonucunda mağdur bitkisel hayata girerek bütün yaşamsal olanaklarını kaybederse veya ölürse mağdura verilecek olan ceza ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıdır. İşbu suç sebebiyle hürriyeti kısıtlayıcı hapis cezası düzenlendiği için, ceza hukukuna hâkim yetkin bir Cinsel Saldırı Suçu Ceza Avukatından hukuki yardım alınması en doğru yaklaşım olacaktır.

Cinsel Saldırı Suçunda Şikâyet Süresi, Zamanaşımı ve Uzlaşma: Cinsel saldırı suçunun sadece sarkıntılık düzeyinde kalmış hali ile cinsel saldırının eşe karşı işlenmesi takibi şikayete bağlı suç fiilleridir. Şikayet hakkı, fiilin üzerinden 6 ay içinde kullanılmalıdır. Basit ve nitelikli cinsel saldırıda dava zamanaşımı süresi 15 yıldır. Sarkıntılıkta ise 8 yıllık dava zamanaşımı vardır ve uzlaşmaya bağlı değildir.

Bununla beraber sürecin deneyim sahibi bir Ankara Ceza Avukatı ile birlikte takip ediliyor olması durumunda kanunun kişiye tanıdığı hakların etkin bir şekilde savunulması imkanı elde edilmiş olur. Ankara Ceza Avukatı desteği ile kişi, haklarını etkin ve hızlı şekilde savunabilir. Ankara’da faaliyet gösteren tecrübeli ceza avukatı ekibimiz cezai şikâyet, kovuşturma, soruşturma ve diğer ceza davası konularında müvekkillerimize Ankara Ceza Avukatı olarak hizmet sunmakta ve ceza mahkemelerinde kendilerini temsil etmekteyiz. Ankara Ceza Avukatı olarak, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen tüm suç tipleri için açılmış olan ceza davalarında hukuki destek sağlamaktayız. Ankara Ceza Avukatı olarak vekâlet ilişkisi kurulduğu takdirde dosya ile ilgili soruşturma ve kovuşturma evresinde hukuki yardımda bulunmaktayız. Ankara Ceza Avukatı olarak, kalabalık ceza avukatı ekibimizle Alanya, İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de hakkınızda açılmış ceza davaları ile ilgili hizmet vermekteyiz.

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : enes.nergiz056@gmail.com