Trafik Güvenliğini Tehlikeye Atma Suçu ve Cezası

Anasayfa / Makalelerimiz / Trafik Güvenliğini Tehlikeye Atma Suçu ve Cezası

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Atma Suçu ve Cezası

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Atma Suçu ve Cezası

 

TCK m. 179’da düzenlenen trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu üç farklı şekilde işlenebilir.

 

  • Trafiğin güvenli şekilde işlemesi amacı ile konulmuş işaretlerin değiştirilmesi, kullanılamaz duruma sokulması, yerinden kaldırılması, hatalı işaretler konulması, trafiğin akışı için önemli noktalara bir şeyler konulması, trafiğin teknik işleyiş sistemi ile oynanması fiilleri ile insanların hayatı, sağlığı veya malvarlığına yönelik tehlikeli bir durum oluşturmak. (TCK 179/1)
  • Gene aynı ulaşım yollarını sevk ve idare eden kişilerce, bu sevk ve idarede insanların hayatını, malvarlığını yahut sağlığını tehlikeye sokacak şekilde harekette bulunmak (TCK 179/2)
  • Motorlu aracını sağlıklı şekilde kullanamayacak derecede alkol ve uyuşturucu madde alarak araç kullanmak. Buna göre 1,00 promilin üzerinde alkollü araç kullanılması halinde kişi, TCK 179 anlamında suç işlemiş olacaktır. Otomobiller için 0,5 promil, ticari araçlar için 0,2 promil alkol ile araç kullanılması ise TCK 179 anlamında suç teşkil etmez. Suçun hem mağdurları hem de faillerine yönelik Trafik Güvenliğini Tehlikeye Atma Suçu İstanbul Ceza Avukatı olarak hukuki destek sağlamaktayız.

 

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Atma Suçunun Cezası

  • TCK 179/1 Cezası → cezanın alt sınırı 1 yıl üst sınırı ise 6 yıl hapis cezasıdır.

  • TCK 179/2 Cezası → cezanın alt sınırı 3 ay üst sınırı ise 2 yıl hapis cezasıdır.
  • TCK 179/3 Cezası → cezanın alt sınırı 3 ay ile üst sınırı 2 yıl arasında değişen bir hapis cezasıdır.
  • TCK 180 Cezası → cezanın alt sınırı 3 ay ile üst sınırı 3 yıl arasında değişen hapis cezasıdır.

 

İşbu suç sebebiyle hürriyeti kısıtlayıcı hapis cezası düzenlendiği için, ceza hukukuna hâkim yetkin bir Trafik Güvenliğini Tehlikeye Atma Suçu İstanbul Ceza Avukatından hukuki yardım alınması en doğru yaklaşım olacaktır.

 

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Atma Suçunda Şikâyet Süresi, Zamanaşımı ve Uzlaşma

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu, takibi şikayete bağlı olmayan suçlardan olduğu için, herhangi bir şikayet zamanaşımı süresi söz konusu olmaz. Ancak burada 8 yıllık dava zamanaşımı süresi söz konusudur.

 

Bununla beraber sürecin deneyim sahibi bir İstanbul Trafik Güvenliğini Tehlikeye Atma Suçu Ceza Avukatı ile birlikte takip ediliyor olması durumunda kanunun kişiye tanıdığı hakların etkin bir şekilde savunulması imkânı elde edilmiş olur. İstanbul Ceza Avukatı desteği ile kişi, haklarını etkin ve hızlı şekilde savunabilir. İstanbul’da faaliyet gösteren tecrübeli ceza avukatı ekibimiz cezai şikâyet, kovuşturma, soruşturma ve diğer ceza davası konularında müvekkillerimize İstanbul Ceza Avukatı olarak hizmet sunmakta ve ceza mahkemelerinde kendilerini temsil etmekteyiz. İstanbul Ceza Avukatı olarak, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen tüm suç tipleri için açılmış olan ceza davalarında hukuki destek sağlamaktayız. İstanbul Ceza Avukatı olarak vekâlet ilişkisi kurulduğu takdirde dosya ile ilgili soruşturma ve kovuşturma evresinde hukuki yardımda bulunmaktayız. İstanbul Ceza Avukatı olarak, kalabalık ceza avukatı ekibimizle Alanya, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de hakkınızda açılmış ceza davaları ile ilgili hizmet vermekteyiz.

 

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 506 265 20 25
E-Posta : info@enesnergiz.av.tr