Suç Delillerini Yok Etme, Gizleme Veya Değiştirme Suçu ve Cezası

Anasayfa / Makalelerimiz / Suç Delillerini Yok Etme, Gizleme Veya Değiştirme Suçu ve Cezası

Suç Delillerini Yok Etme, Gizleme Veya Değiştirme Suçu ve Cezası

Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçu, Türk Ceza Kanunu’nun Adliyeye Karşı Suçlar bölümünde,281. maddede düzenlenmiştir. Gerçeğin meydana çıkmasını engellemek kastıyla; Suçun delillerini yok eden, Delilleri gizleyen, Delilleri silen, Delilleri değiştiren veya bozan kişi hakkında cezaya hükmedilecektir. Suç herkes tarafından işlenebilmektedir, özgü bir suç değildir. Seçimlik hareketle işlenebilen bir suçtur. İlgili kanun maddesinde belirtilen hareketlerden birisinin yapılması halinde suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçu işlenmiş olacaktır. Kişi suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçunu bilerek ve isteyerek işleyebilecektir. Taksirle işlenmesi mümkün değildir. Suçun hem mağdurları hem de faillerine yönelik Suç Delillerini Yok Etme, Gizleme Veya Değiştirme Suçu İstanbul Ceza Avukatı olarak hukuki destek sağlamaktayız.

 

Suç Delillerini Yok Etme, Gizleme Veya Değiştirme Suçunun Cezası

 

  • Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçunu işleyen kimse hakkında 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezasıdır.
  • Kendi işlediği suç adına delillerini yok eden, silen, gizleyen kişi hakkında ceza verilmeyecektir.
  • Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçunu işleyen kimse kamu görevlisi ise hakkında verilecek cezada yarı oranında artırım yapılacaktır.

 

İşbu suç sebebiyle hürriyeti kısıtlayıcı hapis cezası düzenlendiği için, ceza hukukuna hâkim yetkin bir Suç Delillerini Yok Etme, Gizleme Veya Değiştirme Suçu İstanbul Ceza Avukatından hukuki yardım alınması en doğru yaklaşım olacaktır.

 

Suç Delillerini Yok Etme, Gizleme Veya Değiştirme Suçunda Şikâyet Süresi, Zamanaşımı ve Uzlaşma

İşbu suç şikayete tabi suçlardan değildir. Bu nedenle savcılık tarafından soruşturma re’sen başlatılacaktır.  Ayrıca uzlaşmaya tabi suçlardan da değildir. Suçun zamanaşım süresi 8 yıldır

 

Bununla beraber sürecin deneyim sahibi bir İstanbul Suç Delillerini Yok Etme, Gizleme Veya Değiştirme Suçu Ceza Avukatı ile birlikte takip ediliyor olması durumunda kanunun kişiye tanıdığı hakların etkin bir şekilde savunulması imkânı elde edilmiş olur. İstanbul Ceza Avukatı desteği ile kişi, haklarını etkin ve hızlı şekilde savunabilir. İstanbul’da faaliyet gösteren tecrübeli ceza avukatı ekibimiz cezai şikâyet, kovuşturma, soruşturma ve diğer ceza davası konularında müvekkillerimize İstanbul Ceza Avukatı olarak hizmet sunmakta ve ceza mahkemelerinde kendilerini temsil etmekteyiz. İstanbul Ceza Avukatı olarak, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen tüm suç tipleri için açılmış olan ceza davalarında hukuki destek sağlamaktayız. İstanbul Ceza Avukatı olarak vekâlet ilişkisi kurulduğu takdirde dosya ile ilgili soruşturma ve kovuşturma evresinde hukuki yardımda bulunmaktayız. İstanbul Ceza Avukatı olarak, kalabalık ceza avukatı ekibimizle Alanya, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de hakkınızda açılmış ceza davaları ile ilgili hizmet vermekteyiz.

 

 

 

 

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 506 265 20 25
E-Posta : info@enesnergiz.av.tr