Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma Suçu ve Cezası

Anasayfa / Makalelerimiz / Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma Suçu ve Cezası

Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma Suçu ve Cezası

Örgüt kurma suçu 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu‘nun 220. maddesinde hükme bağlanmıştır. Kanunlarda suç olarak kabul edilen bir eylemi gerçekleştirmek için 3’ten fazla kişinin bir araya gelmesi suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu olarak tanımlanmaktadır. Kişilerin suç işleme amacıyla bir araya gelmeleri suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu bakımından yeterlidir. Suçu örgütü içerisinde birlikte hareket eden kişiler bu dayanışmanın verdiği güvenle korkusuzca hareket edebilmektedir. Örgütün kuruluş amacı doğrultusunda hedeflenen suçları işleyen kişiler de örgüt kapsamında ödüllendirilebilmektedir. Bu tür kamçılayıcı hareketler ile örgüt üyeleri suç işleme konusunda kararlılıklarını arttırabilmektedirler.

Örgüt soyut bir birleşim olmayıp, hiyerarşik bir yapıya sahiptir. Örgütün varlığı için suç işlemek amacı etrafındaki fiili bir birleşme yeterlidir. Örgüt niteliği itibariyle devamlılık arz eder. Devamlılık göstermeden kişilerin bir araya gelerek suç işlemesi halinde, örgüt kapsamında değil iştirak ilişkisi bakımından değerlendirme yapılması gerekmektedir. Suçun hem mağdurları hem de faillerine yönelik Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma Suçu İstanbul Ceza Avukatı olarak hukuki destek sağlamaktayız.

 

Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma Suçunun Cezası

  • Suç örgütünü kuranlar veya yönetenler 4 yıl ile 8 yıl arasında bir hapis cezası ile cezalandırılırlar.

  •  Örgütün silahlı olması halinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza dörtte birinden yarısına kadar artırılır.
  • Suç örgütüne üye olunması halinde ise kişi 2 ile 4 yıl arasında bir ceza almaktadır. İşbu suç sebebiyle hürriyeti kısıtlayıcı hapis cezası düzenlendiği için, ceza hukukuna hâkim yetkin bir Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma Suçu İstanbul Ceza Avukatından hukuki yardım alınması en doğru yaklaşım olacaktır.

Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma Suçunda Şikâyet Süresi, Zamanaşımı ve Uzlaşma

Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu şikâyete tabi bir suç değildir. Bu suça ilişkin soruşturma ve kovuşturma re’sen yapılır. ve uzlaşma kapsamında sayılmaz.

 

Bununla beraber sürecin deneyim sahibi bir İstanbul Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma Suçu Ceza Avukatı ile birlikte takip ediliyor olması durumunda kanunun kişiye tanıdığı hakların etkin bir şekilde savunulması imkânı elde edilmiş olur. İstanbul Ceza Avukatı desteği ile kişi, haklarını etkin ve hızlı şekilde savunabilir. İstanbul’da faaliyet gösteren tecrübeli ceza avukatı ekibimiz cezai şikâyet, kovuşturma, soruşturma ve diğer ceza davası konularında müvekkillerimize İstanbul Ceza Avukatı olarak hizmet sunmakta ve ceza mahkemelerinde kendilerini temsil etmekteyiz. İstanbul Ceza Avukatı olarak, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen tüm suç tipleri için açılmış olan ceza davalarında hukuki destek sağlamaktayız. İstanbul Ceza Avukatı olarak vekâlet ilişkisi kurulduğu takdirde dosya ile ilgili soruşturma ve kovuşturma evresinde hukuki yardımda bulunmaktayız. İstanbul Ceza Avukatı olarak, kalabalık ceza avukatı ekibimizle Alanya, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de hakkınızda açılmış ceza davaları ile ilgili hizmet vermekteyiz.

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 506 265 20 25
E-Posta : info@enesnergiz.av.tr