Mühür Bozma Suçu ve Cezası

Anasayfa / Makalelerimiz / Mühür Bozma Suçu ve Cezası

Mühür Bozma Suçu ve Cezası

Türk Ceza Kanunu’nun 203. maddesinde Kamu Güvenine Karşı Suçlar kategorisinde yer alan mühür bozma suçu; “Kanun veya yetkili makamların emri uyarınca bir şeyin saklanmasını veya varlığının aynen korunmasını sağlamak için konulan mührü kaldıran veya konuluş amacına aykırı hareket eden kişi cezalandırılır” şeklinde düzenlenmiştir. Herhangi bir eşyanın korunması, zarar gelmesinin önlenmesi ve diğer sebepler çerçevesinde yetkili merciiler tarafından eşya ya da mekâna yerleştirilen mührün kaldırılması ya da amacına uygun olmayan şekilde kullanılması, mühür bozma suçu olarak adlandırılmaktadır. Eşya ya da herhangi bir alan için konulan mührün kaldırılması; mührün o yerden alınması, kırılması ya da koparılması anlamını taşımaktadır. Korunan eşya ya da herhangi bir yerin, mühür kırıldıktan sonra farklı amaçlarla kullanılması şartı aranmaz. Mühür bozma suçu nitelik itibari ile önemli ve ciddi bir suç olmakla bu suçun İstanbul Ceza Avukatı ile birlikte takip edilmesi önem taşımaktadır.

 

Mühür bozma suçunun koruduğu hukuki değer, Kamu İdaresi ile Devletin Otoritesi olarak belirlenmiştir. Herkes tarafından işlenmesi mümkün olan mühür bozma suçunun taksirle işlenmesi mümkün değildir. Kasten işlenen suçlar arasında yer almaktadır. Suçun hem mağdurları hem de faillerine yönelik Mühür Bozma Suçu İstanbul Ceza Avukatı olarak hukuki destek sağlamaktayız.

 

Mühür Bozma Suçunun Cezası

 

  • Kanun veya yetkili makamların emri uyarınca bir şeyin saklanmasını veya varlığının aynen korunmasını sağlamak için konulan mührü kaldıran veya konuluş amacına aykırı hareket eden kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. İşbu suç sebebiyle hürriyeti kısıtlayıcı hapis cezası düzenlendiği için, ceza hukukuna hâkim yetkin bir Mühür Bozma Suçu İstanbul Ceza Avukatından hukuki yardım alınması en doğru yaklaşım olacaktır.

 

Mühür Bozma Suçunda Şikâyet Süresi, Zamanaşımı ve Uzlaşma

Mühür Bozma suçu şikâyete bağlı suçlardan değildir. Bu sebeple bu suç oluştuğunda ve soruşturma makamları tarafından öğrenildiğinde re’sen soruşturma işlemleri başlatılacaktır.

Mühür bozma suçu uzlaşmaya tabi suçlardan değildir. Mühür Bozma suçunun dava zamanaşımı süresi 8 yıldır.

 

Bununla beraber sürecin deneyim sahibi bir İstanbul Mühür Bozma Suçu Ceza Avukatı ile birlikte takip ediliyor olması durumunda kanunun kişiye tanıdığı hakların etkin bir şekilde savunulması imkânı elde edilmiş olur. İstanbul Ceza Avukatı desteği ile kişi, haklarını etkin ve hızlı şekilde savunabilir. İstanbul’da faaliyet gösteren tecrübeli ceza avukatı ekibimiz cezai şikâyet, kovuşturma, soruşturma ve diğer ceza davası konularında müvekkillerimize İstanbul Ceza Avukatı olarak hizmet sunmakta ve ceza mahkemelerinde kendilerini temsil etmekteyiz. İstanbul Ceza Avukatı olarak, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen tüm suç tipleri için açılmış olan ceza davalarında hukuki destek sağlamaktayız. İstanbul Ceza Avukatı olarak vekâlet ilişkisi kurulduğu takdirde dosya ile ilgili soruşturma ve kovuşturma evresinde hukuki yardımda bulunmaktayız. İstanbul Ceza Avukatı olarak, kalabalık ceza avukatı ekibimizle Alanya, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de hakkınızda açılmış ceza davaları ile ilgili hizmet vermekteyiz.

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 506 265 20 25
E-Posta : info@enesnergiz.av.tr