Kasten Yaralama Suçu

Anasayfa / Makalelerimiz / Kasten Yaralama Suçu

Kasten Yaralama Suçu

Kasten yaralama suçu, Türk Ceza Kanunu’nun Kişilere Karşı Suçlar kısmında Vücut Dokunulmazlığına Karşı Suçlar bölümünde, 86. maddesinde düzenlenmiştir. Kişinin bilerek ve isteyerek yapmış olduğu hareketin neticesinde bir kimsenin vücuduna acı vererek sağlığının bozulmasına ve zarar verilmesine neden olunması halinde kasten yaralama suçu işlemiş olacaktır. Suçun hem mağdurları hem de faillerine yönelik Ankara Kasten Yaralama Suçu Ceza Avukatı olarak hukuki destek sağlamaktayız.

Kasten Yaralama Suçunun Nitelikli Halleri

  • Kasten yaralama suçunu işleyen kişi üstsoy, altsoy, eş veya kardeşlerden birine karşı işlenmesi
  • Kasten yaralama suçunun beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenmesi
  • Kasten yaralama suçunda mağdurun kamu görevini yerine getirmesi nedeniyle kamu görevlisine karşı işlenmesi
  • Kamu görevlisinin sahip olmuş olduğu nüfuzun kötüye kullanılarak işlenmesi
  • Kasten yaralama suçunun silahla işlenmesi

 Kasten Yaralama Suçunun Cezası

  • Kasten yaralamanın temel halinin cezası, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıdır.

  • Suçun nitelikli halinin işlenmesi halinde fail hakkında verilecek ceza yarı oranında arttırılacaktır.

İşbu suç sebebiyle hürriyeti kısıtlayıcı hapis cezası düzenlendiği için, ceza hukukuna hâkim yetkin bir Kasten Yaralama Suçu Ceza Avukatından hukuki yardım alınması en doğru yaklaşım olacaktır.

 

Kasten Yaralama Suçunda Şikâyet Süresi, Zamanaşımı ve Uzlaşma: Kasten yaralama suçu kural olarak şikâyete tabi suçlardan değildir. Fakat basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek yaralama suçu şikâyete tabi suçlardandır. Şikâyet 6 ay içerisinde yapılmalıdır aksi halde şikâyet hakkı ortadan kalkacaktır. Kasten yaralama suçunun nitelikleri halleri ve basit bir tıbbi müdahaleyi aşan nitelikte bir yaralama vakası söz konusu olması durumunda kural olarak suçun soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete tabi değildir. Basit nitelikli kasten adam yaralama suçu da uzlaşmaya tabi suçlardandır. 8 yıllık dava zamanaşımı süresi geçerlidir.

Ankara’da faaliyet gösteren tecrübeli ceza avukatı ekibimiz cezai şikâyet, kovuşturma, soruşturma ve diğer ceza davası konularında müvekkillerimize Ankara Ceza Avukatı olarak hizmet sunmakta ve ceza mahkemelerinde kendilerini temsil etmekteyiz. Ankara Ceza Avukatı olarak, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen tüm suç tipleri için açılmış olan ceza davalarında hukuki destek sağlamaktayız. Ankara Ceza Avukatı olarak vekâlet ilişkisi kurulduğu takdirde dosya ile ilgili soruşturma ve kovuşturma evresinde hukuki yardımda bulunmaktayız. Ankara Ceza Avukatı olarak, kalabalık ceza avukatı ekibimizle Alanya, İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de hakkınızda açılmış ceza davaları ile ilgili hizmet vermekteyiz.

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 506 265 20 25
E-Posta : info@enesnergiz.av.tr