Güveni Kötüye Kullanma Suçu ve Cezası

Anasayfa / Makalelerimiz / Güveni Kötüye Kullanma Suçu ve Cezası

Güveni Kötüye Kullanma Suçu ve Cezası

Türk Ceza Kanunu’nun 155. Maddesinde  “Malvarlığına Karşı Suçlar” bölümünde yer verilmiştir. Bu suça ilişkin ceza; “güven”, “malvarlığı hakkı”, “mülkiyet”, “zilyetlik”, “malik olma iradesi” kavramlarını korumaktadır. Güveni kötüye kullanma suçu, temelde malik olmayan ancak zilyet olan kimse tarafından işlenebilen bir suçtur. Malik olmayan zilyedin, zilyetliğine dayanarak haksız menfaat elde etmesi durumunda bu suç meydana gelmektedir. Suçun hem mağdurları hem de faillerine yönelik Ankara Güveni Kötüye Kullanma Suçu Ceza Avukatı olarak hukuki destek sağlamaktayız.

 

Suçun nitelikli halleri ise;

  • Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma
  • Ticaret Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma
  • Sanat ve Meslek Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma
  • Mahkeme Tarafından Devredilen Mal Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanmadır.

 

Güveni Kötüye Kullanma Suçunun Cezası

 

  • Güveni kötüye kullanma suçunun basit hali 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası bulunmaktadır. 
  • Suçun nitelikli halleri işlenirse cezası, 1 yıldan 7 yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adlî para cezasıdır. İşbu suç sebebiyle hürriyeti kısıtlayıcı hapis cezası düzenlendiği için, ceza hukukuna hâkim yetkin bir Güveni Kötüye Kullanma Suçu Ceza Avukatından hukuki yardım alınması en doğru yaklaşım olacaktır.

 

Güveni Kötüye Kullanma Suçunda Şikâyet Süresi, Zamanaşımı ve Uzlaşma

Güveni kötüye kullanma suçu, basit ve nitelikli hal olmak üzere iki şekilde işlenebilir. Suçun basit şekli şikayete tabidir. Şikayet süresi, suçun işlendiğinin ve failinin öğrenildiği tarihten başlamak üzere 6 aydır. Suça dair şikayet hakkı 6 ay içerisinde kullanılmaz ise, bir daha aynı fiil ile ilgili şikayet hakkı kullanılamaz. Suçun nitelikli halleri, takibi şikayete bağlı suçlar arasında değildir, bu nedenle bir şikayet süresi yoktur. Suçun nitelikli dava zamanaşımı süresi 15 yıldır. Müşteki davaya katılmak istiyorsa zamanaşımı süresi içinde her zaman şikayet hakkını kullanılabilir. Güveni kötüye kullanma suçunun basit hali taraflar arasında uzlaşma prosedürü uygulanmasını gerektiren suçlardandır. 

 

Bununla beraber sürecin deneyim sahibi bir Ankara Güveni Kötüye Kullanma Suçu Ceza Avukatı ile birlikte takip ediliyor olması durumunda kanunun kişiye tanıdığı hakların etkin bir şekilde savunulması imkânı elde edilmiş olur. Ankara Ceza Avukatı desteği ile kişi, haklarını etkin ve hızlı şekilde savunabilir. Ankara’da faaliyet gösteren tecrübeli ceza avukatı ekibimiz cezai şikâyet, kovuşturma, soruşturma ve diğer ceza davası konularında müvekkillerimize Ankara Ceza Avukatı olarak hizmet sunmakta ve ceza mahkemelerinde kendilerini temsil etmekteyiz. Ankara Ceza Avukatı olarak, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen tüm suç tipleri için açılmış olan ceza davalarında hukuki destek sağlamaktayız. Ankara Ceza Avukatı olarak vekâlet ilişkisi kurulduğu takdirde dosya ile ilgili soruşturma ve kovuşturma evresinde hukuki yardımda bulunmaktayız. Ankara Ceza Avukatı olarak, kalabalık ceza avukatı ekibimizle Alanya, İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de hakkınızda açılmış ceza davaları ile ilgili hizmet vermekteyiz.

 

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 506 265 20 25
E-Posta : info@enesnergiz.av.tr