Alanya Çekişmeli Boşanma Avukatı

Anasayfa / Makalelerimiz / Alanya Çekişmeli Boşanma Avukatı

Alanya Çekişmeli Boşanma Avukatı

 

Türk Medeni Kanununa göre evlilik ne kadar ciddi bir işse boşanmakta o kadar ciddi ve sorumluluk gerektiren bir durumdur ve boşanmak herkesin ortak hakkıdır, boşanmalar iki türde yapılır biri anlaşmalı boşanma diğeri ise çekişmeli boşanma. Anlaşmalı boşanma davalarında çift kendi arasında hazırladıkları protokol ile şartlarını belirler ve dava süreci tek duruşma ile tamamlanır ama çekişmeli boşanma davaları yıllar boyu sürebilir bu nedenle Alanya çekişmeli boşanma avukatı ile boşanma sürecine başlanmalı. 

Öncelikle Boşanma Nedeni Belirlenmeli

Türk Medeni Kanunu boşanma nedenlerini 161 ila 166. maddeler arasında düzenlemiş durumdadır bu maddelerden herhangi biri ya da bir kaçı davaya konu olması halinde boşanma gerçekleşir. Şayet bu maddeler çerçevesinde bir neden gösterilmeden boşanma davası açılmışsa mahkeme heyeti davayı kabul etmez ve dava düşer. Bu nedenle Alanya Çekişmeli boşanma avukatı boşanma davasının hangi nedenler ile açılacağı konusunda müvekkili ile iletişim kurarak karar vermelidir. Türk Medeni Kanununa göre genel boşanma nedeni evlilik birliğinin temelinden sarsılması, şiddetli geçimsizlik şeklinde değerlendirilirken özel boşanma nedenleri hayata kast, aldatma, haysiyetsiz hayat sürme, kişiye onur kırıcı muamelede bulunma, terk ve akıl hastalıkları yer almıştır. 

Sürecin Kısa Olması Hazırlık Aşamasına Bağlıdır

Boşanma davası açılması için evliliğin en az bir yıl sürmüş olması gerekir, eğer herhangi bir nedenden dolayı mahkeme heyeti tarafından dava ret edilirse tekrar boşanma davası açılması için 3 yıl beklemek gerekir. Bu süre içinde evlilik birliği sağlanmaz ve taraflar arasında şiddetli geçimsizlik sürerse mahkeme heyeti boşanmalarına karar verir. Ülkemizde çekişmeli boşanma davaları genellikle 1 ya da 2 yıl kadar sürer, dava sürecinin kısa olmasında önemli olan unsur hazırlık aşamasıdır ve bu nedenle Alanya çekişmeli boşanma avukatı ile boşanma hazırlığına başlanmalı. 

Nafaka, Velayet Ve Tazminat Tartışma Konularıdır

Boşanma nedeni ve boşanmaya neden olan olgular ispatlandığı takdirde mahkeme heyeti çekişmeli boşanma davalarını kısa sürede sonlandırabilir, bu nedenle dava dosyasına gereksiz birçok şeyi koymamak gereklidir. Anlaşmalı boşanma davası nedenlerinin dışında kalan tüm nedenler çekişmeli boşanma davası nedenleridir, bu tür davalarda çift arasında herhangi bir anlaşmaya varılması söz konusu değildir. Çekişmeli boşanma davaları ile birlikte ayrıca nafaka, velayet ve tazminat davaları da söz konusu olup çekişmeli boşanmalarda en çok tartışma konularıdır. Her iki boşanma türünde de yetkili mahkeme aile mahkemesidir, eşlerden birinin oturduğu adrese en yakın aile mahkemesine dava açılabilir. 

Avukatların Temsil Ve Savunması İle Boşanılır

Boşanma davalarında bir avukat bulundurma zorunluluğu olmamakla birlikte özellikle çekişmeli boşanma davalarında tarafların birbiri karşısında hak mahrumiyeti yaşamaması ya da yanlış bir dilekçe ya da boşanma nedeni gösterilmesinden dolayı davanın ret edilmesi gibi durumlar yaşamamak adına Alanya çekişmeli boşanma avukatı ile sürecin yönetilmesi gereklidir. Çekişmeli boşanma davalarında eşler genellikle karşı karşıya gelmek istemezler bu durumda bir avukat ile anlaşılması ve temsil hakkının kendisine verilmesi mümkündür, eşler tek bir celseye dahi katılmadan avukatların temsil ve savunması ile boşanabilirler. 

Çekişmeli Boşanmalar Sıkıntılı Ve Uzun Süreli Davalardır

Sonuç olarak çekişmeli boşanma davaları sıkıntılı ve uzun süreli davalardır, karşılıklı şartlar üzerinde anlaşmaya varılamadığı sürece hak kayıplarının yaşanma riski fazla olan bu tür davalarda Alanya çekişmeli boşanma avukatı boşanma yol haritasını en doğru şekilde belirler. Ve dava sürecinin müvekkilinin lehine sonuçlandırmak adına çalışır ve en kısa sürede boşanmanın gerçekleşmesini sağlar. 

 

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : enes.nergiz056@gmail.com