Kişilerin Huzur ve Sükûnunu Bozma Suçu ve Cezası

Anasayfa / Makalelerimiz / Kişilerin Huzur ve Sükûnunu Bozma Suçu ve Cezası

Kişilerin Huzur ve Sükûnunu Bozma Suçu ve Cezası

 

TCK 123 düzenlemesinde kişilerin huzur ve sükununu bozma suçu, sırf huzur ve sükun bozmak amacı ile bir kişiye;

  • Israrla telefon etmek (Yargıtay’a göre SMS atma fiilini de dahil.)
  • Israrla gürültü yapmak,
  • Israrla hukuka aykırı herhangi bir davranışta bulunmak fiillerini işlemek TCK 123 suçunu oluşturur. Bu suçun en önemli unsuru, failin kişilerin huzur ve sükununu bozma maksadı taşıyor olmasıdır. Failde bu şekilde özel bir saik aranır. Eğer kişileri özel olarak rahatsız etme kastı yoksa bu suç oluşmaz. Suçun oluşması için kişilerin huzur ve sukununu bozacak eylemin süreklilik arz etmesi gerekecektir. Süreklilik arz etmeyen, tek seferlik eylemler bu suçun oluşması için yeterli nitelikte değildir. Failin ısrarlı eylemi nedeni ile mağdurun kendini baskı altında veya psikolojik olarak bu durumdan rahatsız hissetmesi gerekmektedir. Suçun hem mağdurları hem de faillerine yönelik Kişilerin Huzur ve Sükûnunu Bozma Suçu İstanbul Ceza Avukatı olarak hukuki destek sağlamaktayız.

 

Kişilerin Huzur ve Sükûnunu Bozma Suçunun Cezası

 

  • Kişilerin huzur ve sükununu bozan kişiye verilecek olan ceza 3 ay ile 1 yıl arasında değişen hapis cezasıdır.

 

İşbu suç sebebiyle hürriyeti kısıtlayıcı hapis cezası düzenlendiği için, ceza hukukuna hâkim yetkin bir Kişilerin Huzur ve Sükûnunu Bozma Suçu İstanbul Ceza Avukatından hukuki yardım alınması en doğru yaklaşım olacaktır.

 

Kişilerin Huzur ve Sükûnunu Bozma Suçunda Şikâyet Süresi, Zamanaşımı ve Uzlaşma

TCK 123 suçunun takibi için mağdurlardan en az birisinin şikayeti gerekli ve yeterlidir. Dolayısıyla kişilerin huzur ve sükununu bozma suçu takibi şikayete bağlı suçlar arasında yer alır. Bu nedenle 6 aylık şikayet süresi söz konusudur. 8 yıllık zamanaşımı süresi mevcuttur. Uzlaşmaya tabii bir suçtur.

Bununla beraber sürecin deneyim sahibi bir İstanbul Kişilerin Huzur ve Sükûnunu Bozma Suçu Ceza Avukatı ile birlikte takip ediliyor olması durumunda kanunun kişiye tanıdığı hakların etkin bir şekilde savunulması imkânı elde edilmiş olur. İstanbul Ceza Avukatı desteği ile kişi, haklarını etkin ve hızlı şekilde savunabilir. İstanbul’da faaliyet gösteren tecrübeli ceza avukatı ekibimiz cezai şikâyet, kovuşturma, soruşturma ve diğer ceza davası konularında müvekkillerimize İstanbul Ceza Avukatı olarak hizmet sunmakta ve ceza mahkemelerinde kendilerini temsil etmekteyiz. İstanbul Ceza Avukatı olarak, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen tüm suç tipleri için açılmış olan ceza davalarında hukuki destek sağlamaktayız. İstanbul Ceza Avukatı olarak vekâlet ilişkisi kurulduğu takdirde dosya ile ilgili soruşturma ve kovuşturma evresinde hukuki yardımda bulunmaktayız. İstanbul Ceza Avukatı olarak, kalabalık ceza avukatı ekibimizle Alanya, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de hakkınızda açılmış ceza davaları ile ilgili hizmet vermekteyiz.

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 506 265 20 25
E-Posta : info@enesnergiz.av.tr