Kendiliğinden Olağanüstü Mal Rejimine Geçiş

Anasayfa / Makalelerimiz / Kendiliğinden Olağanüstü Mal Rejimine Geçiş

Kendiliğinden Olağanüstü Mal Rejimine Geçiş

Günümüzde eşler arasında alınan mallar konusunda büyük ihtilaflar ve düşünce ayrılıkları çıkmaktadır. Eşler ortak birikimlerini ve emeklerini ortaya koyarak aldıkları gayrimenkul ve araç gibi parasal değerlerdeki eşyalarda mal rejimi sözleşmesi vb. seçmedikleri için ortaktır. Ancak eşlerden birisi işleri kötü gidip battığı zaman eşler zamanında aldıkları malların değerinin altında ellerinden çıkma ihtimali vardır. Bu durumlarda kişiler geleceğini ve varsa çocuklarını korumak için Türk Medeni Kanunun aşağıda bahsedeceğimiz imkanlarını tanımıştır.

İflas durumunda; ‘’mal ortaklığı’’, kendiliğinden olağanüstü mal rejimine geçiş olarak dönüşür. (TMK m.209) TMK’ nın ‘’II. Cebri İcra Halinde, 1. İflasta ‘’başlığında taşıyan 209. Maddesinde göre; ‘’Mal ortaklığını kabul etmiş olan eşlerden birinin iflasına karar verildiği takdirde, ortaklık kendiliğinden mal ayrılığına dönüşür. ‘’ Böylece; eşler arasında, mal ortaklığı rejimi söz konusu ise ve birisi iflas ederse, herhangi bir mahkeme kararına gerek olmaksızın, mal rejimi, kendiliğinden olağanüstü mal rejimine geçiş şeklinde dönüşecektir. 

TMK m.211 maddesine göre ‘’Alacaklı tatmin edildiği takdirde, eşlerden birinin istemi üzerine hakim mal ortaklığının yeniden kurulmasına karar verilebilir. ‘’Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle edinilmiş mallara katılma rejimini kabul edebilirler.‘’

Böylelikle; alacaklı tatmin edildiği takdirde, eşlerden birisinin istemi üzerine, ‘’hakim kararıyla’’, ‘’eski mal rejimi (mal ortaklığına) dönme’’ de mümkün olmaktadır. Ayrıca; eşler, mal ortaklığı yerine, bir mal rejimi sözleşme yaparak, ‘’edinilmiş mallara katılma rejimini de kabul edebilir. Kanunda açıkça belirtilmese de, eşlerin mal ortaklığı veya paylaşmalı mal ayrılığı rejimini seçmelerine de bir engel bulunmamaktadır. (TMK.m.203) 

Kalem Hukuk Bürosu Av. ENES NERGİZ & Av. BURAK BARCIN  olarak eşler arasında çıkan mallar konusundaki ihtilaflarda sizlere hukuki destek ve profesyonel hizmet vermekten mutluluk duyarız. 

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : enes.nergiz056@gmail.com