İstanbul Gümrük Avukatı

Anasayfa / Makalelerimiz / İstanbul Gümrük Avukatı

İstanbul Gümrük Avukatı

İstanbul gümrük avukatı alanında değerli analizler yapılacak olduğu zaman birçok durum gözlenir. Bunlar arasında gümrük kapsamında yer alan malların, eşyaların ülkeye giriş ile beraber çıkışlarının devlet tarafından denetleme adımlarına da denir. Bu denetleme süreçleri ile beraber hem yasadışı malların ülkeden çıkması ile beraber ülkeye girmesi engellenmiş olurken bir yandan da hem de vergi takibi meydana gelir. Gümrük, İthalat ve İhracat Hukuku olarak yer alan kanun ile beraber malların ülkeye girerken veya çıkarken yani gümrükte meydana gelebilecek sorunların çözümünü sağlayan hukuk dalı olarak da yer alır 

Dış ticaret genel olarak Türkiye'de gümrük kanuna göre düzenlemeleri meydana gelir. İhracat ve ithalat işlemleri Gümrük, İthalat ve İhracat Hukuku 'na göre düzenlenme adımları da meydana geliyor. İthalat ve ihracat işlerine devam eden kimselerle gümrük konularında sıkıntı meydana gelebilir. Gümrük, İthalat ve İhracat Hukuku ile yanlış bilgilendirme aşamalarının yanı sıra, eksik evrak, belge gibi durumlar hukuki zeminde anlık olarak çözülebilir.

 

Gümrük, İthalat ve İhracat Hukuku 'na İlişkin Hizmetler Nelerdir?

Gümrük, İthalat ve İhracat Hukuku ile ilgili olan hizmetler incelenecek olduğu zamanlarda;

 1. Gümrük Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığı ve diğer ilgili kurumlar tarafından tesis edilen adımların; gerekli olarak yer alan mevzuatlara uygu olup yer almadıklarının incelenmesi ile beraber aykırılığının tespit edilmesi anlarında bu işlemlerin idari bir kararla düzeltilmesi ya da kaldırılması ile beraber idari dava konusu yapılması

 2. Herhangi bu alanda yer alan bir eşyanın ithali anlarında Gümrük İdaresince  hiç ödenme olmadığı ya da noksan ödendiği durumları ile istenen Gümrük Vergilerine ve fonlara değin Gümrük İdaresine “Düzeltme Talebinde” yer alması, itiraz yapılması, Vergi Mahkemelerinde dava açılması ile beraber mahkeme kararlarının Danıştay nezdinde temyiz edilmesi işlemleri

 3. 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununda yer alan kaçakçılık fiillerinin en ufak birisinin işlendiği durumu ile tarafınıza meydana gelen suç duyuruları ile ilgili gerekli değerlendirmelerin olması ardından ve savunmaların hazırlanması

 4. Gümrük, İthalat ve İhracat Hukuku, 4458 sayılı Gümrük Kanunu, 3065 sayılı KDV Kanunu, 4760 sayılı ÖTV Kanunu ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’na göre ayarlanmış olan vergi ve para cezalarına ilişkin idari itiraz işlemlerini ve davaları yürüme aşamaları.

 5. Sermaye artırımları ve azaltılması işlemleri aşamaları

 6. Hisse senetleri ve tahvilleri ile ilgili işlemler aşamaları

 7. Yurtdışı alacak takibi aşamaları

 8. Yurtdışı yatırım danışmanlığı aşamaları

 9. Gümrük işlemlerinin yapılması aşamaları

 10. İhracat tahsillerinin denetlenmesi aşamaları

 11. İthalat işlemlerinin yapılması aşamaları

 12. Haksız rekabet aşamaları

 13. Şirket yönetimi aşamaları

 14. Uluslararası distribütörlük anlaşmaları aşamaları

 15. İmtiyaz, bayilik, acentelik sözleşmeleri aşamaları

 16. Kredi anlaşmaları aşamaları

 17. Tüketicin korunma aşamaları

 18. Sözleşmelerin istenilen dilde hazırlanması aşamalar

Aynı ülkede ya da bu süreçlerde farklı ülkelerde yer alan ve ticari ilişkileri bulunan şirketler arasında çeşitli konularda sorunlar meydana da gelebilir. Teknolojinin her an aktif bir şekilde sürekli gelişmesi ve kendi içinde gelişmelerin olması ardından ticaret usulleri ve kuralları, mevzuat değişmiş ile beraber değişmeler olmaya devam etmesi de gözleniyor. Değişim sürekli olmasından ötürü de Gümrük, İthalat ve İhracat Hukuku avukatlarının güncellemeler ile beraber meydana gelen değişimleri dikkatle takip etmesi her an gereklidir.

Gümrük, İthalat ve İhracat Hukuku Avukatı 

Gümrük, İthalat ve İhracat Hukuku Avukatı, ülkemizde ya da gerekli noktalarda diğer ülkelerde ticaret anlarında gümrük mevzuatına en iyi şekilde hakim olan kişilere verilen isme de denir.

Gümrük Avukatları aracılığı ile meydana gelebilecek sorunlar daha oluşmadan önlenebilir ve bu anlarda sorun oluşması durumunda hızlı şekilde sorunları çözüme kavuşması da öne çıkar. En çok da gümrük kullanan firmaların sorun yaşamasa bile Gümrük, İthalat ve İhracat Hukuku avukatından danışmanlık hizmeti alması bu yüzden büyük bir öneme sahip olarak yer alınır. Alınan danışmanlık sayesinde sorun oluşmadan avukat sizi uyarması ile beraber Gümrük, İthalat ve İhracat Hukuku 'na aykırı davranışlardan kaçınılması da sağlanır. Bu sayede her açıdan kar edilirken daha az masrafla hızlı şekilde gümrük işlemlerinizi hallolması adımları meydana gelirken söz konusu olabilecek büyük cezalar ödemekten, malların gümrükten dönmesi gibi sorunlar meydana gelmez.

Gümrük, İthalat ve İhracat Hukuku avukatı genel anlamda incelenecek olduğu zaman gümrük ve dış ticaret konusunda birçok işleme yasal danışmanlık yapmasının yanı sıra bir yandan da gerekli olan durumlar içerisinde dava sürecini takip edebilecek olan kişilerdir.

Bunların yanı sıra bir yandan da Gümrük, İthalat ve İhracat Hukuku avukatı uluslararası olarak yer alan ticari sözleşmeler hazırlayabilir, hazırlanan konumda olan bu gerekli olan sözleşmelerin kontrolünü sağlayabilir. Bunların yanı sıra gerekli olan belgeleri kendisi hazırlayabilir bir yandan da geçici depolama ve antrepolarda bulunarak haciz konulması söz konusu olan eşya ilgili yapılması gereken yasal işlemleri takip edebilir gibi işleri vardır. Bir yandan da serbest bölge ile ilgili gerekli yasal işlemleri yapabilecek olan kişilerdir.

Her şeyin yanı sıra Gümrük, İthalat ve İhracat Hukuku maddelerinin her zaman daha uygun bir şekilde dikkat ederek usul ve yasalara uygun olarak, dış ticaret işlemleri yapılmalıdır. İster ulusal durumlarda isterlerse de uluslararası düzeyde yer alsın belirlenen yasal düzenlemelere ek bir şekilde dış ticaretin temelinde gerçekleştirilen sözleşmeler yer alması da gözlemlenir. Böyle anlar içerisinde özellikle şirketler bakımından önemli yere sahip olurken farklı anlarda, gözden kaçan bir eksiklik ya da bir hata şirkete büyük maliyetlere veya cezalara neden olması da gözlenebilir.

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : enes.nergiz056@gmail.com