Görevi Kötüye Kullanma Suçu ve Cezası

Anasayfa / Makalelerimiz / Görevi Kötüye Kullanma Suçu ve Cezası

Görevi Kötüye Kullanma Suçu ve Cezası

Görevi kötüye kullanma suçu Türk Ceza Kanunu 257 sayılı maddesinde düzenlenmiş bir suçtur. Görevi kötüye kullanma suçu özgü bir suçtur. Herkes tarafından işlenemez. Yalnızca kamu görevlileri bu suçu işleyebilir. Bu suç tanımı toplumun devletin işleyişine dair duyduğu güven duygusunu korumaktadır. Görevi kötüye kullanma suçunun ortaya çıkması için gereken şartlar; Kamuda çalışan kişinin görevini yapmaması, Kamuda çalışan kişinin görevini kanunlara uygun olarak yapmaması, Kamuda çalışan kişinin görevini ihmal etmesi veya geciktirmesidir. Kanun gereği görevi kötüye kullanma suçu ikincil bir suç tipidir. İkincil bir suç tipi olmasının hukuken karşılığı kamu görevlisi eğer ki görevinin gerekliliklerini yerine getirmemesine yol açan eylemi işlemesi dolayısıyla bir ceza almış ise görevi kötüye kullanma suçu gereğince ayrıca bir ceza daha almaz. Örneğin rüşvet alan bir memur aldığı rüşvet dolayısıyla bir ceza almış ise kendisine ayrıca görevi kötüye kullandığı gerekçesi ile bir ceza daha verilmez. Suçun hem mağdurları hem de faillerine yönelik Görevi Kötüye Kullanma Suçu İstanbul Ceza Avukatı olarak hukuki destek sağlamaktayız.

 

Görevi Kötüye Kullanma Suçunun Cezası

  • Türk Ceza Kanunu madde 257 içerisinde görevi kötüye kullanma suçunun cezası 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıdır.

  • Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan ihmal sebebiyle görevi kötüye kullanma suçunun işlenmesi durumunda üç ay ve bir yıl arası hapis cezası verilmektedir. İşbu suç sebebiyle hürriyeti kısıtlayıcı hapis cezası düzenlendiği için, ceza hukukuna hâkim yetkin bir Görevi Kötüye Kullanma Suçu İstanbul Ceza Avukatından hukuki yardım alınması en doğru yaklaşım olacaktır.

Görevi Kötüye Kullanma Suçunda Şikâyet Süresi, Zamanaşımı ve Uzlaşma

Suç kamu güvenine karşı suçlardan olması dolayısıyla şikâyete tabi değildir. Davanın zamanaşımı süresi 8 sene olarak belirlenmiştir. Görevi kötüye kullanma suçunun ceza zamanaşımı süresi ise 10 yıl olarak belirlenmiştir.

 

Bununla beraber sürecin deneyim sahibi bir Görevi Kötüye Kullanma Suçu İstanbul Ceza Avukatı ile birlikte takip ediliyor olması durumunda kanunun kişiye tanıdığı hakların etkin bir şekilde savunulması imkânı elde edilmiş olur. İstanbul Ceza Avukatı desteği ile kişi, haklarını etkin ve hızlı şekilde savunabilir. İstanbul’da faaliyet gösteren tecrübeli ceza avukatı ekibimiz cezai şikâyet, kovuşturma, soruşturma ve diğer ceza davası konularında müvekkillerimize İstanbul Ceza Avukatı olarak hizmet sunmakta ve ceza mahkemelerinde kendilerini temsil etmekteyiz. İstanbul Ceza Avukatı olarak, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen tüm suç tipleri için açılmış olan ceza davalarında hukuki destek sağlamaktayız. İstanbul Ceza Avukatı olarak vekâlet ilişkisi kurulduğu takdirde dosya ile ilgili soruşturma ve kovuşturma evresinde hukuki yardımda bulunmaktayız. İstanbul Ceza Avukatı olarak, kalabalık ceza avukatı ekibimizle Alanya, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de hakkınızda açılmış ceza davaları ile ilgili hizmet vermekteyiz.

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 506 265 20 25
E-Posta : info@enesnergiz.av.tr