Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Suçu ve Cezası (TCK m.79-80)

Anasayfa / Makalelerimiz / Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Suçu ve Cezası (TCK m.79-80)

Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Suçu ve Cezası (TCK m.79-80)

Göçmen kaçakçılığı olarak adlandırılan suç türü maddi çıkar elde etmek amacıyla yasal olmayan yollardan Türkiye’ye insan sokmak veya Türkiye’den yurt dışına insan götürme olanağını sağlamaktır. Suçun hem mağdurları hem de faillerine yönelik Ankara Göçmen Kaçakçılığı Suçu Ceza Avukatı olarak hukuki destek sağlamaktayız.

İnsan ticareti suçu zorla çalıştırarak, hizmet ettirerek, fuhuş yaptırarak veya esaret altına alınan kişilerin organlarının satılarak tehdit şiddet ve baskı uygulamaktır. Çocuk ticareti suçu, insan ticareti suçunun özel bir şeklidir(TCK m.80/3). Her iki suç da özel kast ile işlenmesine rağmen farklı saiklerle işlenir. Göçmen kaçakçılığı suçunda mağdurun fiile rızası vardır. İnsan ticareti suçunda mağdurun işlenen fiile ya rızası yoktur ya da rızası hileyle sakatlanmıştır. Göçmen kaçakçılığında; mağdura zor kullanılması söz konusu değilken, insan ticareti suçunda yarar sağlamak amacıyla zor kullanılır. Suçun hem mağdurları hem de faillerine yönelik Ankara İnsan Ticareti Suçu Ceza Avukatı olarak hukuki destek sağlamaktayız.

Göçmen Kaçakçılığı Suçunun Cezası

  • Göçmen kaçakçılığı suçunun cezası 3 yıldan 8 yıla kadar hapis ve 10.000 güne kadar adli para cezasıdır. Göçmen kaçakçılığı suçu yarım kalmış, sınır kapısına kadar ulaşmamışsa bile suç sayılacak ve bu cezalar uygulanacaktır.

  • Göçmen olarak bir yere götürülen, getirilen kişinin bu esnada kötü muamele ve onur kırıcı davranışa maruz kalması durumunda göçme kaçakçısı olarak ceza alaca kişiye 3te ikisi oranında bu ceza artacaktır. Ve göçmen kaçakçılığı bireysel olarak yapılmaz ise bir örgüt içerisinde işlenirse verilen ceza yarı oranından artış gösterir. İşbu suç sebebiyle hürriyeti kısıtlayıcı hapis cezası düzenlendiği için, ceza hukukuna hâkim yetkin bir Göçmen Kaçakçılığı Suçu Ceza Avukatından hukuki yardım alınması en doğru yaklaşım olacaktır.

İnsan Ticareti Suçunun Cezası

  • Suçun cezası 8 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 10.000 güne kadar adli para cezasıdır.

  • İnsan ticareti suçunun aynı anda birden fazla kişiye karşı işlenmesi halinde verilen ceza zincirleme suç hükümleri gereği 1/4 ile 3/4 arasında arttırılır (TCK m.43/2). İnsan ticareti suçunun farklı zamanlarda farklı kişilere karşı işlenmesi halinde, fail her mağdur için ayrı bir suç ile cezalandırılmalıdır.

 

Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Suçunda Şikâyet Süresi, Zamanaşımı ve Uzlaşma: Şikâyete tabii bir suçlar değildir. Uzlaştırmaya tabii değildir. Göçmen kaçakçılığı ve İnsan Ticaretinde uygulanan suçun dava zamanaşım süresi ise 15 yıldır.

Ankara’da faaliyet gösteren tecrübeli ceza avukatı ekibimiz cezai şikâyet, kovuşturma, soruşturma ve diğer ceza davası konularında müvekkillerimize Ankara Ceza Avukatı olarak hizmet sunmakta ve ceza mahkemelerinde kendilerini temsil etmekteyiz. Ankara Ceza Avukatı olarak, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen tüm suç tipleri için açılmış olan ceza davalarında hukuki destek sağlamaktayız. Ankara Ceza Avukatı olarak vekâlet ilişkisi kurulduğu takdirde dosya ile ilgili soruşturma ve kovuşturma evresinde hukuki yardımda bulunmaktayız. Ankara Ceza Avukatı olarak, kalabalık ceza avukatı ekibimizle Alanya, İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de hakkınızda açılmış ceza davaları ile ilgili hizmet vermekteyiz.

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 506 265 20 25
E-Posta : info@enesnergiz.av.tr