Deniz Hukuku ve Deniz Taşımacılığı Hukuku

Anasayfa / Makalelerimiz / Deniz Hukuku ve Deniz Taşımacılığı Hukuku

Deniz Hukuku ve Deniz Taşımacılığı Hukuku

Konusu malların bir limandan diğerine taşınmasından başka bir şey olmayan bir taşıma sözleşmesine kargo sözleşmeleri, konusu malların bir limandan diğerine taşınmasından başka bir şey olmayan taşıma sözleşmesine navlun sözleşmeleri denir. Tek bir gemiyle birçok küçük gönderi için araç sözleşmelerine girmek, böylece karı artırmak.

 

Bu transferlerde taşıyıcı, kargonun nereye yüklendiği ve depolandığını belirler ve güvertenin kullanılacağı durumlar haricinde göndericinin aracın onayını alması gerekmez. Nakliye sözleşmeleri ve diğer alt yüklenici sözleşmeleri gemi kiralama ile karıştırılmamalıdır. anlaşmalar çünkü amacı kargo sözleşmesinin temelini deniz yoluyla mal taşıma hizmetine sahip olmaktır. Gemi kiralama sözleşmelerinde gemi sahibi, bir ücret karşılığında gemisinin zilyetliğini geçici olarak üçüncü bir şahsa devretmekle yükümlüdür.

 

Gemi kiralama sözleşmelerinde kargo taşımacılığı için herhangi bir borç ödenmez. Kiracı, gemiyi sözleşmede belirtilen devir amacına göre ve sınırlar dahilinde kullanma hakkına sahiptir.Geminin seferlerinin yapılacağı yere, sicil dairesinde kayıtlı gemi  ana liman olarak adlandırılacaktır. evin limanı geminin kıç tarafına ana limanın adı yazılmalıdır, aksi takdirde gemi kaptanı yargılanabilir ve hapis veya para cezasına çarptırılabilir.Ev limanı bunların yargı mahkemeleridir. Gemi sahibi aleyhine açılan davalar  yürürlükteki yasa, geminin bayrağına göre belirlenir.Her gemi, sahibinin ait olduğu uyruğun bayrağı olan bir bayrak taşır.

 

Deniz hukukunun çok uluslu yasal ve ticari yönleri göz önüne alındığında, gelecekte ortaya çıkabilecek daha büyük şüphe ve sorunlardan kaçınmak için taraflara bir tahkim anlaşması yapmaları tavsiye edilmektedir.

 

Böylelikle bayrak devleti kanunu veya asıl limanın yargı yetkisi gibi konularda zaman israfı önlenmekte ve iki taraf arasında çıkan ihtilafların çözümü için yer, yöntem ve kurallar önceden tespit edilmektedir. Gemi bayrak kanunu veya yanaşma limanlarının yeri gibi konularda taraflar, ihtilafların nerede ve hangi kurallara göre çözüleceğini önceden belirleyebilir.Antalya avukat Enes Nergiz ve Antalya hukuk bürosu denizcilik hukuku alanında hukuki hizmet ve temsilcilik sağlamaktadır.

 

Antalya hukuk bürosu olarak genel olarak deniz hukuku kapsamındaki çalışma alanlarımız aşağıdaki gibidir:

 

Gemilerin seyahat etmesini engelleme kararı, yakıt harçlarının tahsil edilmesi, denizcilerin aidatlarının tahsil edilmesi, uygulama,sasal taahhüt haklarına ilişkin kararlar, hapis hakkının tanınması, öngörülen metinlerin hazırlanmasından ve yorumlanmasından doğan uyuşmazlıklar,teslim alma süresinde gecikme - charter kiralama, gemi tescil ve terk işlemleri, hukuk ipotek işlemler, denizcilik, gemi tescil işlemlerinin son aşamasında tarafların temsili, gemi ve yat inşa sözleşmelerinin düzenlenmesi,deniz hukuku (nakliye) deniz sigorta sözleşmeleri alanındaki diğer sözleşmelerin hazırlanması.

 

Hakkımızda
Hayatımızın bir gerçeği olan hukuk bizi artık eskisinden daha fazla ilgilendirmektedir. Bunun yanında karmaşık yapısı bireyleri güç duruma düşürmektedir. Hukuk işlerinin yalın bir şekilde çözülmesi ve bireye doyurucu ve doğru bir şekilde anlatılması ciddi öneme sahip hale gelmiştir. Bu gerçeklerin farkında olan Avukat Enes Nergiz, ciddi çalışması ve özverili tutumuyla hukuki işlerin üstesinden gelmektedir.İyi derecede İngilizce ve Rusça bilen avukatımız, çalışmalarını Antalya’da yürütmektedir.
İletişim Bilgileri
Adres : Hacet Mahallesi Adliye Caddesi Göret Apartman D:13 Kat:3 No:5 Alanya/Antalya

Korkutreis Mah. İlkiz Sk. Akanay İş Hanı No:18/6 Sıhhiye Çankaya/Ankara

Osmaniye Mahallesi Mine Sk. No:4 Daire:28 Emre Konutları B Blok Bakırköy/İstanbul

Telefon : +90 553 417 23 13
E-Posta : enes.nergiz056@gmail.com